رئیس‌جمهوری چین پیش از سفر به کره‌شمالی به کره‌جنوبی می‌رود

سیاسی

نخستین سفر رئیس جمهوری چین به کره جنوبی پیش از سفر به کره شمالی بدان معناست که بهترین دوست پیونگ یانگ در حقیقت به آن بی‌اعتنایی کرده و آزمایش‌های موشکی اخیر باعث این شفافیت ناخوشایند کره شمالی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین برای دیدار با پارک گئون های، همتای کره جنوبی‌اش در روز پنج‌شنبه پیش از سفر به کره شمالی و دیدار با کیم جونگ اون، رهبر این کشور تمامی رسم و رسوم گذشته را تغییر می‌دهد چرا که همیشه رسم بود که رئیس جمهوری چین در سفر به شبه جزیره کره ابتدا به پیونگ یانگ و سپس به سئول برود. این مساله بر تمایل پکن در حمایت از تقویت روابط اقتصادی با سئول تاکید کرده و در عین حال پیامی به پیونگ یانگ درباره اقدامات بی‌ثبات کننده‌اش در زمینه ادامه برنامه تسلیحات اتمی‌اش ابلاغ می‌کند.

این مساله همچنین افزایش نفوذ چین در بخش جنوبی منطقه غیرنظامی کره را به واشنگتن و کشورهای کل منطقه تاکید می‌کند. پکن که با مناقشات منطقه‌ای در سراسر آسیا درگیر است، فرصتی برای تقویت نفوذش در کره جنوبی پیدا کرده است.

این پنجمین دیدار پارک گئون های با شی جینپینگ از زمان روی کار آمدنش است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین از خبرنگاران خواست تا تصمیم شی جینپینگ برای سفر به کره جنوبی پیش از کره شمالی را خیلی بزرگ و خاص جلوه ندهند. اما بسیاری از افراد در چین نه تنها این مساله را بسیار مهم بلکه نشانه‌ای از تقویت روابط میان این دو رهبر می‌دانند.

پول همیشه در مرکز روابط میان چین و کره جنوبی قرار داشته است.

تحلیلگران فکر نمی‌کنند که شی جینپینگ مادامی که سئول به ائتلافش با واشنگتن وفادار باشد به طور کامل از کره شمالی دست بکشد.

انتهای پیام

کد N371506