باید احکام قرآنی را در جامعه رواج داد

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما به عنوان یک مسلمان وظیفه داریم اگر بخواهیم در دنیا و آخرت خوشبختی را تجربه کنیم؛ احکام نورانی قرآن را در زندگی جاری کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، علی‌اصغر کاراندیش در جلسه ستاد برگزاری نهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد مقدس با بیان اینکه علم هنوز نتوانسته بسیاری از مباحثی که در قرآن وجود دارد را کشف کند، افزود: حتی افرادی که مسلمان نیستند به این تجربه رسیده‌اند که احکامی که در قرآن آماده است مجموعه‌ای علمی است.

وی با تاکید بر اینکه باید احکام قرآنی را در جامعه رواج داد و آن را به نسل آینده منتقل کرد، افزود: برای انتقال این احکام در جامعه نیازمند شیوه‌های مختلفی هستیم.

وی ادامه داد: در گذشته مساجد و محافل قرآنی کانون ترویج فرهنگ ناب اسلام محمدی بود اما هم اکنون ابزارهای دیگری همچون فضای مجازی، زبان هنر همانند سینما و تلوزیون، هنرهای تجسمی و... می‌توانند به خوبی انتقال دهنده باشند.

کاراندیش با تاکید بر این که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سعی می‌کند بیش از پیش در این راستا گام بردارد، افزود: این وزارتخانه با تاسیس معاونت‌های مختلف خود تلاش می‌کند فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی را ترویج دهد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اگر با برنامه‌ریزی درست گام برداریم می‌توانیم به اهداف خود برسیم که این مستلزم توجه ویژه به کیفیت است.

وی خطاب به برگزارکنندگان نمایشگاه گفت: باید نتیجه و خروجی این نمایشگاه برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد به طوری که در پایان 10 روز برگزاری ببینید چه تعداد افراد پس از بازدید از نمایشگاه به سوی ترویج فرهنگ قرآنی گام برداشته‌اند.

کاراندیش عنوان کرد: سعی کنید برای مردم در اقشار و سنین مختلف اعم از زن و مرد خوراک فرهنگی تهیه کنید و مردم را با فرهنگ قرآنی آشنا سازید.

وی با تاکید بر سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی افزود: وظیفه ماست که در راستای گفتمان سازی و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: در سفرهای استانی تاکید کرده‌ایم که استان‌ها برنامه محور گام بردارند و ما اعتبارات را بر اساس برنامه تخصیص خواهیم داد.

وی تصریح کرد: در تلاشیم حداقل 20درصد از اعتبارات را نسبت به سال گذشته از تهران به استان‌ها منتقل کنیم که این مستلزم برنامه از سوی ادارات کل است.

وی تاکید کرد: سیاست دولت و شخص وزیر بر آن است که نیروهای ارزشمند را در استان‌ها شناسایی کنیم و بر اساس برنامه‌هایی که ارائه می‌دهند اعتبارات را از تهران به استان‌ها واریز نماییم.

علی‌اصغر کاراندیش اظهار کرد: ما معتقدیم کار فرهنگی باید مردمی باشد اگر تنها به بودجه دولت اکتفا شود آن پروژه با شکست مواجه خواهد شد.

وی افزود: باید سعی کنیم در برنامه‌ها و نمایشگاه‌ها نقش میهمان را داشته باشیم و با فراهم کردن حداقل‌ها و اعتبارات نقش میزبانی مردم را پررنگ‌تر ببینیم.

در ادامه این مراسم سید سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: نهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد با برگزاری نهمین دوره خود پس از تهران با سابقه‌ترین نمایشگاه کشور است.

وی تصریح کرد: همانطور که مستحضرید سطح فعالیت‌های قرآنی در مشهد از دیرباز به دلیل وجود مضجع منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) و نیز وجود نخبگان قرآنی قابل مقایسه با دیگر استان‌ها نبوده است.

وی ادامه داد: این نمایشگاه در 20هزار مترمربع و در 30بخش نمایشگاهی در مکان خوب و استانداردی برپا می‌شود.

وی همکاری 30 دستگاه استان در برپایی این نمایشگاه را از دیگر ویژگی‌های ممتاز این دوره نسبت به قبل خواند و افزود: شعار امسال نمایشگاه، ترویج سبک زندگی قرآنی با عزم ملی و مدیریت جهادی است.

در ادامه محمد تقی کاظمی نسب دبیر نمایشگاه نیز طی سخنانی گفت: امسال این نمایشگاه شش بخش ویژه را در خود جای داده که فرهنگ رضوی، شعار سال، آواها و نغمات، شعر و ادب، علوم و هنرهای قرآنی و تفسیر و تدبر بخش‌های ویژه نمایشگاه است.

وی در ادامه افزود: افتتاحیه امسال در خارج از نمایشگاه و در روز 17 ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N371424