بازگشت آوارگان سوری از ترکیه به کشورشان ادامه دارد

بحران سوریه,ترکیه سوریه

آنکارا - ایرنا – همسو با کاهش نسبی خشونت ها در سوریه و مشکلات معیشتی و اسکان برای آوارگان سوری در ترکیه، آنها راه بازگشت از ترکیه به میهن خود را شروع کرده اند. امروز پنجشنبه اعلام شد 250 تن دیگر از این آوارگان به سوریه بازگشتند.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد: حدود 250 تن از آوارگان سوری اعم از زن و کودک و پیر و جوان از سحرگاه امروز در مقابل مرز گمرکی ˈآکچاقلعهˈ ترکیه با سوریه تجمع کرده و خواهان بازگشت به کشورشان شدند.

بر اساس این گزارش، آوارگان سوری بعداز مدتی تجمع در این مرز که برای رفت و آمد مسافر مسدود شده است، توانستند مجوز لازم را از مقام های امنیتی ترکیه برای بازگشت به کشورشان دریافت کنند.

ترکیه به دنبال افزایش درگیری های بین معارضان سوری در نزدیکی مرزهای خود، مرز گمرکی آکچاقلعه را بطور یکجانبه در اول سالجاری میلادی بسته است.

آناتولی مدعی شد که این عده به همراه خود مقادیری مواد غذایی و پوشاک و لحاف و تشک از طریق این مرز به سوریه بازگشتند و گویا می خواهند ماه رمضان را در کشور خودشان بگذرانند.

روز گذشته نیز حدود 100 تن از آوارگان سوری با کسب مجوز از مقام های مرزی ترکیه به کشورشان بازگشته بودند.

مسوولان امنیتی منطقه ˈجیزرهˈ در مرز ترکیه با سوریه به پایگاه خبری دوغان گفتند: بازگشت آوارگان سوری که پس از شروع بحران در این کشور وارد ترکیه شده بودند، به صورت رسمی و قانونی صورت می گیرد و آنان پس از مراجعه به شهربانی جیزره، اسناد و مجوز لازم را برای بازگشت به سوریه دریافت کرده و به کشورشان باز می گردند.

کارشناسان عقیده دارند که مشکلات معیشتی و ناهنجاریهای اجتماعی که آوارگان سوری در ترکیه با آن رو به رو هستند و کاهش شدت بحران و درگیری ها در سوریه در تصمیم آوارگان سوری برای بازگشت به کشورشان موثر بوده است.

دولت آنکارا با ادعای اینکه حدود 500 هزار آواره سوری در جریان بحران سه ساله این کشور، به ترکیه مهاجرت کرده اند که هزینه ای برابر 2.5 میلیارد دلار برای این کشور داشته است.

خاورم/2011**1010
کد N371418