وزارت دارایی پاکستان از بهبود نسبی شاخصهای اقتصادی این کشور خبر داد

شاخص اقتصادی

تهران – ایرنا – تازه ترین آمار وزارت امور دارایی پاکستان حاکی از بهبود شاخصهای اقتصادی این کشور در سال مالی اخیر است.

به گزارش رسانه های پاکستان، طبق اطلاعات منتشر شده وزارت دارایی پاکستان، مجموعه ای از شاخصهای مهم نظیر نرخ رشد، میزان تورم، میزان پرداخت بدهیهای خارجی، ذخایر ارزی، تجارت خارجی و رشد صنعتی گویای عملکرد نسبتا مطلوب اقتصاد این کشور در سال مالی گذشته است.

سال مالی پاکستان از اول ژوئیه (10 تیر) آغاز می شود و اطلاعاتی که در این گزارش منتشر شده، مربوط به اول ژوئیه سال 2013 تا پایان ماه مه (10 خرداد) (یازده ماه اخیر) است.

وزارت دارایی پاکستان درحالی از بهبود شاخصهای اقتصادی در این کشور سخن گفته که دولت نتوانسته در سال مالی گذشته میزان تورم را به عنوان یکی از مهمترین شاخصها، به رقم پیش بینی شده هشت درصد کاهش دهد.

براساس گزارش یاد شده، متوسط نرخ تورم در پاکستان در سال مالی گذشته هشت و شش دهم درصد بود.

میزان درآمد دولتی پاکستان در سال مالی 2014- 2013به یک هزار و 955 میلیارد روپیه رسید که نسبت به درآمد دوره مشابه در سال مالی2013- 2012 (یک هزار و 679 میلیارد روپیه) بیش از شانزده درصد رشد نشان می دهد.

همچنین کسری بودجه پاکستان در سال مالی اخیر به چهار و دو دهم درصد کاهش یافت.

این رقم در دوره مشابه سال مالی 2013-2012 شش و شش دهم درصد بود.

براساس این گزارش، میزان پرداخت بدهی های خارجی در سال مالی گذشته به رقم بی سابقه چهارده میلیارد و 330 میلیون دلار رسید که نسبت به رقم مربوط به دوره مشابه در سال مالی قبل از آن نزدیک به دوازده و نیم درصد رشد داشته است.

این گزارش همچنین حاکی است ارزش صادرات پاکستان در مدت یازده ماه از سال مالی اخیر، 23 میلیارد و 280 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن نزدیک به چهار درصد رشد داشته است.

همچنین میزان واردات پاکستان در سال مالی اخیر نسبت به سال قبل از آن تنها شش دهم درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این ، گزارش وزارت دارای پاکستان حاکی از رشد قابل توجه ارزش سهام در بازارهای بورس این کشور است.

وزارت دارایی پاکستان، بهبود شاخصهای اقتصادی این کشور در طول سال مالی گذشته را حاصل سیاستهای دقیق و حساب شده دولت دانسته و اعلام کرده است که تلاش خواهد شد تا این روند صعودی در سال مالی جدید این کشور که از روز گذشته آغاز شده است، همچنان ادامه یابد.

دولت پاکستان در شرایطی از بهبود شاخصهای اقتصادی این کشور گزارش داده که با مشکلات فراوان و بحرانهای جدی ازجمله حضور گسترده شبه نظامیان و تروریست ها در مناطق قبایلی این کشور و کمبود شدید انرژی مواجه است.

دولت پاکستان در هفته های اخیر اقدام به آغاز عملیات گسترده نظامی علیه شبه نظامیان و تروریست ها کرده و محمد نواز شریف نخست وزیر این کشور تاکید کرد که این عملیات تا پایان نابودی کامل تروریست ها ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر نیز دولت پاکستان درحال تلاش برای ایجاد زیرساختهای جدید در زمینه تولید برق و انرژی در این کشور است و قول داده تا ظرف چند سال آینده بحران کمبود انرژی در این کشور را بطور کامل برطرف کند.

دولت نواز شریف که گسترش روابط با همه کشورها را از اصلی ترین رویکردهای خود در عرصه سیاست خارجی قرار داده، اخیر حرکتهای خوبی در جهت گسترش روابط با چین و بهبود مناسبات با روسیه و هند به عنوان قدرتهای بزرگ اقتصادی جهان انجام داده است.

پاکستان همچنین در تلاش است تا روابط خود را با همسایگانش ازجمله جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش تقویت کند چرا که یکی از اصلی ترین کلیدهای رفع بحران انرژی را در برخورداری از منابع عظیم انرژی ایران می بیند.

آساق**1723**1577
کد N371140