نماینده آمریکا در امور افغانستان و پاکستان از سمت خود کناره‌گیری می‌کند

"جیمز دابینز"، دیپلمات کارکشته‌ای که به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور پاکستان و افغانستان فعالیت کرده است، در ماه جاری میلادی از سمتش کناره‌گیری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جیمز دابینز 72 ساله قرار است جای خود را به "دانیل فلدمن" بدهد که روابط بسیار نزدیکی با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دارد و تاریخ این دوستی به کمپین ریاست جمهوری سال 2004 آمریکا باز می‌گردد.

دابینز در مصاحبه با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نسبت به تحولات اخیر در افغانستان ابراز نگرانی کرد و به گفته وی سالی که گذشت، سالی پرهیاهو برای دولت افغانستان بوده است چرا که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا درصدد خارج کردن نیروهای آمریکایی از این کشور است و از طرفی نیز واشنگتن برای برگزاری مذاکرات صلح با طالبان به بن بست رسیده است.

این مقام همچنین با اشاره به برگزاری دور دوم انتخابات افغانستان و اعتراض عبدالله عبدالله وزیر امور خارجه پیشین این کشور گفت: گمان می‌کنم که بن‌بست کنونی در روند انتخابات بسیار مهم است و در صورت عدم رسیدگی موجب اختلافات عمیقی می‌شود. چنین اتفاق‌هایی برای کشورهایی که در این سطح از توسعه قرار دارند، عادی است. آنها تمایلی ندارند که نسبت "بازنده خوب" را داشته باشند.

با این حال وی تاکید کرد که افغانستان موقعیت بهترین برای مبارزه با بحران‌های ناشی از تنش‌های مذهبی، زبانی و قومی دارد و این‌ها همانند اتفاق‌هایی که در یوگوسلاوی افتاد و یا چیزی که هم‌اکنون عراق را تهدید به تجزیه می‌کند، حاد نیست.

جیمز دابینز در دوران خدمتش به عنوان نماینده ویژه سومالی، هائیتی و بالکان خدمت کرده است و پس از حملات 11 سپتامبر 2001 دولت جورج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا وی را به عنوان نماینده ویژه در افغانستان منصوب کرد.

انتهای پیام

کد N370610