سفیر سوریه در تهران:

سوریه هرگز در موضوع فلسطین سازش نمی‌کند/ انتخابات ریاست جمهوری تجلی اراده ملت بود

آفریقا و خاورمیانه

سفیر سوریه در تهران در اظهاراتی تاکید کرد: اسرائیل، آمریکا و حامیان منطقه ای آنها مانند ترکیه، قطر و عربستان نزدیک به 3 سال است که با ابزارهای مختلف تلاش کردند که حکومت سوریه را سرنگون و اهداف خود از جمله به زانو درآورد محور مقاومت، و تجزیه سوریه را عملی سازند اما موفقیتی در این مسیر نداشته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر،  شصت و نهمین نشست هم اندیشی موسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی علمی ندا با موضوع "سیاستهای سوریه نوین در قبال فلسطین و رژیم صهیونیستی"  با سخنرانی "عدنان محمود" سفیر سوریه در ایران و با حضور تعداد کثیری از اساتید، دانشجویان، کارشناسان و علاقمندان به این حوزه، برگزار شد.

برای حل مسائل بزرگ باید جان فشانی های بزرگ کرد

سفیر سوریه در ایران با اشاره به بحران سوریه، گفت: دشمن تمام تلاش خود را به کار بست تا دستاوردهای سوریه را از میان برده و ملت را با ویرانی و تخریب مواجه سازد. اسرائیل، آمریکا و حامیان منطقه ای آنها مانند ترکیه، قطر و عربستان نزدیک به 3 سال است که با ابزارهای مختلف تلاش کردند که حکومت سوریه را سرنگون و اهداف خود از جمله به زانو درآورد محور مقاومت، تضعیف ایران و تقسیم و تجزیه کشور را عملی سازند.

وی افزود: آنها بارها اعلام کردند که راه تهران از دمشق می گذرد و تأکید می کردند که در صورت سرنگونی حکومت سوریه، ایران در منطقه ضعیف و منزوی خواهد شد و بسیاری از تهدیدات امنیتی اسرائیل از بین خواهد رفت.

عدنان محمود با تأکید بر فجایعی که از سوی معارضان در سوریه روی داد، عنوان کرد: سوریه قبل از شروع بحران، یک دلار بدهی خارجی نداشت و اصلاحاتی  که می توانست پیشرفت، ترقی و رفاه را برای ملت به ارمغان بیاورد، کلید خورده بود. همین مسائل موجب شد تا دشمنان از سوریه واهمه پیدا کنند و از راههای مختلف از جمله گسیل نیروهای آموزش دیده و تجهیز و حمایت مالی و تسلیحاتی از آنها، تلاش کنند تا مانع پیشرفت بیش از پیش سوریه شوند. آنها زیربناهای ما را تخریب کردند و ملت ما را آواره ساختند. اکنون نمی توان هیچ خانواده ای را پیدا کرد که شهیدی را تقدیم وطن نکرده باشد اما پرچم سوریه همچنان برافراشته مانده است. ملت ما با تمام توان در برابر این توطئه ایستادگی و جان فشانی کرد. اگرچه این جان فشانی ها و گذشت ها هرگز جبران نخواهد شد اما برای رهایی از مسائل بزرگ باید جان فشانی های بزرگ کرد.

آمریکا به ما پیشنهاد داد که در ازای خروج ما از محور مقاومت، بحران سوریه را پایان خواهد داد

عدنان محمود سفیر سوریه در ایران، با تأکید بر حضور ناگسستنی سوریه در محور مقاومت اظهار داشت: بهایی را که امروز سوریه می پردازد، نتیجه رویکردها و اقداماتی است که در چارچوب محور مقاومت برای حمایت از فلسطین و ستیز با رژیم صهیونیستی دنبال می کرد. پس از جنگ 2003 عراق، مقامات آمریکایی به سوریه آمدند و به ما وعده دادند که در صورت تغییر رویکرد و خروج از محور مقاومت، بسیاری از امتیازات را در منطقه به ما اختصاص می دهند اما سوریه بر مواضع محکم خود در چارچوب محور مقاومت ایستاد. 

عدنان محمود افزود: آمریکا اخیرا باز هم این پیشنهادات خود را مطرح کرده است و به ما می گوید که در صورت تغییر مواضع و گسستن روابط و پیوند با ایران، بحران سوریه را پایان می بخشد اما ما همچنان بر مواضع خود پایبند هستیم و هرگز از آنها دست برنخواهیم داشت.» وی با اشاره به شکست سناریوی سرنگونی حکومت در سوریه گفت: «آنها خود بهتر می دانند توطئه ای که برای سوریه چیده شده بود، با شکست مواجه شده است، برای همین تحولات عراق کلید زده شد. همان داعشی که سه سال در سوریه از هیچ جنایتی خودداری نکرد اکنون در عراق به کار گرفته شده است تا این بار از کانال حکومت عراق، مقاومت را ضعیف کرده و اهداف خود را برای داشتن یک خاورمیانه همدست و تحت سلطه به پیش برد.

سوریه حساب ملت فلسطین را از گروههای سیاسی جدا می داند

سفیر سوریه در ایران در پاسخ به سوالات کارشناسان در مورد موضع سوریه پس از انتخابات در قبال فلسطین، یادآور شد: سوریه هرگز و به هیچ عنوان دست از حمایت فلسطین برنخواهد داشت. ما و ملت فلسطین یک پیوند گسست ناپذیر با یکدیگر داریم و با تمام قوا از حق این ملت برای آزادی سرزمین شان، بازگشت آوارگان و رهایی از دست صهیونیست ها حمایت خواهیم کرد.» وی افزود: «ما حساب ملت فلسطین را از گروههایی که در آنجا هستند، جدا می دانیم.ملت فلسطین برای ما فراتر از سیاستها و جبهه گیری های گروههای سیاسی آنجاست.

سفیر سوریه در ایران با انتقاد از مواضع برخی گروهها در قبال سوریه خاطر نشان کرد: ما همواره از گروههای مقاومت فلسطینی حمایت کرده ایم اما مواضعی که برخی گروههای سیاسی فلسطینی در قبال سوریه اتخاذ کردند، موجب شد تا حدود زیادی سرمایه مردمی و اخلاقی خود را در میان ملت سوریه از دست دهند. امیدوارم که آنها نیز پس از آنکه متوجه نقشه ها و توطئه¬ های دشمنان شده و نتایج غیرقابل جبران آن را که گریبانگیر خود آنها نیز شد، دیدند، به تجدید نظر در مواضع خود بپردازند و نواقص اقدامات و رویکردهای خود را برطرف نمایند.

عدنان محمود با بیان تأثیرات منفی بحران سوریه بر منافع فلسطین، یادآور شد: ما در ابتدای بحران داخلی سوریه، رسانه های مهم و پرمخاطب را رصد کردیم و نتیجه بسیار جالبی که به دست آمد، سقوط قابل ملاحظه اخبار مربوط به فلسطین بود، در حالیکه 85 درصد از اخبار به سوریه و بحران آن اختصاص می یافت تنها 5 درصد خبرها، مقاومت را پوشش می داد. این امر یک نتیجه قطعی را به ذهن متبادر می کند، صهیونیست ها، آمریکا و کشورهای عربی متحد آنان در منطقه، فراموشی موضوع فلسطین در افکار عمومی را به عنوان هدف اصلی خود دنبال کردند و توانستند از کانال سوریه و با ابزار داعش و سایر گروههای تکفیری به این امر دست یابند. این مسئله به ضرر گروههای مختلف سیاسی در فلسطین است که همگام با ملت خود نبوده و رویکرد مخالف با مواضع ملت خود نسبت به سوریه را اتخاذ کردند.» وی افزود: «با وجود رویکردهای اشتباه گروههای سیاسی فلسطینی، ما هرگز حمایت خود را از فلسطین قطع نخواهیم کرد و هرگز حاضر به سازش در مورد قضیه فلسطین نبوده و نخواهیم بود.

انتخابات سوریه تجلی اراده ملت سوریه از مسیر صندوقهای رای بود

عدنان محمود سفیر سوریه در ایران در مورد انتخابات ریاست جمهوری سوریه اظهار داشت: انتخابات اخیر سوریه که با مشارکت حداکثری انجام شد، نشان داد که ملت، ارتش و حکومت سوریه به صورت تنگاتنگ در کنار هم قرار داشته و با هم برای پیروزی کامل سوریه در جنگ با دشمنان می جنگند.

وی افزود: این مسئله اتحاد و یکدلی ملت ایران در انقلاب اسلامی و در زمان جنگ ایران را یادآوری می کند. ملت ایران باید برای مواضع شرافتمندانه ایران در قبال سوریه، فلسطین و عراق افتخار کند. در حال حاضر هم که گفتگوهای ایران در جریان است همه اطمینان دارند که ایران این گفتگوها را بر اساس منافع ایران و منافع جهان اسلام به پیش خواهد برد.

وی با تأکید بر سخنان مقام معظم رهبری اظهار داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری در ایران فرمودند مقاومت و پایداری، همواره موجب پیروزی خواهد شد. آقای بشار اسد هم همین توصیه را به پیش می برند و به کسانی که سقوط دولت را ظرف چند هفته پیش بینی کرده بودند، نشان دادند که این نه سوریه بلکه خود آنها هستند که در مرز سقوط و هلاکت قرار گرفته اند و به برکت جان فشانی های ملت سوریه، خون شهیدان و اعتقادات مردم پرچم سوریه برافراشته خواهد ماند.