دادگاه عالی انگلیس درباره جاسوسی از نمایندگان پارلمان تصمیم می‌گیرد

دادگاه عالی محرمانه انگلیس در یک جلسه علنی بی‌سابقه درباره منع جاسوسی MI5 از نمایندگان پارلمان این کشور تصمیم گیری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه گاردین، "دادگاه تفحص و تجسس قدرت‌ها" که عالی‌ترین دادگاه محرمانه انگلیس محسوب می‌شود، قرار است در یک جلسه علنی بی‌سابقه به این مساله رای دهد که آیا آژانس جاسوسی داخلی این کشور موسوم به ام.آی-5 حق جاسوسی، شنود مکالمات تلفنی و کنترل ایمیل‌های نمایندگان پارلمان این کشور را دارد یا خیر.

این دادگاه در پی شکایت دو تن از نمایندگان حزب سبزها در پارلمان انگلیس در پی افشاگری ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا درباره جاسوسی آژانس جاسوسی انگلیس از نمایندگان پارلمان برگزار می‌شود.

کیت گرانگ، عامل ارتباط در ستاد ارتباطات جاسوسی انگلیس، MI5 و MI6 روز سه‌شنبه گفت که موکلانش خواستار برگزاری محرمانه و غیرعلنی این دادگاه هستند.

بنابر کنوانسیون "دکترین ویلسون" که از نام "هارولد ویلسون"، نخست وزیر اسبق انگلیس گرفته شده، آژانس‌های جاسوسی انگلیس حق ضبط و شنود مکالمات تلفنی نمایندگان پارلمان و سیاستمداران را ندارند. این کنوانسیون به سال 1966 تصویب شد و تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس این دکترین را به ارتباطات الکترونیکی نظیر ایمیل نیز ربط داد.

نخست وزیران انگلیس قدرت تغییر این سیاست را دارند و باید نمایندگان پارلمان را از این تغییرات آگاه کنند. این دو نماینده پارلمان از حزب سبز نیز گفته‌اند که این دکترین باید اجرا شود و از این مساله شکایت کرده‌اند که شنود مکالمات و کنترل ایمیل‌ها توسط MI5 غیرقانونی است.

رئیس دادگاه تفحص و تجسس قدرت‌های انگلیس نیز گفت: ضرورت دارد که این مساله در یک جلسه غیرعلنی مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام

کد N370408