سخنگوی اشتون در پاسخ به مهر:

1+5 اختلافی در مورد ایران ندارند/ دو طرف مصمم به کاهش اختلافات هستند

ایران در جهان

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات کشورهای 1+5 با ایران را بر عهده دارد در گفتگو با خبرگزاری مهر وجود اختلاف میان شش کشور حاضر در مذاکرات وین با جمهوری اسلامی را رد کرد.

"مایکل مان" سخنگوی "کاترین اشتون" از جمله افرادی است که در تمامی مذکرات هسته ای انجام شده با ایران در زمان ریاست اشتون بر سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حاضر بوده است. وی که وظیفه اطلاع رسانی در خصوص روند مذاکرات را در هنگام انجام گفتگوهای ایران و کشورهای 1+5 (3+3) بر عهده دارد در مصاحبه با خبرگزاری مهر اعلام کرد که کشورهای 1+5 (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه چین و آلمان) مصمم هستند که در پایان دور جدید مذاکرات با ایران به توافق جامع هسته ای دست پیدا کنند. 

مان در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر که آیا ممکن است در پایان مذاکرات دو هفته ای ایران و کشورهای 1+5 در وین، شاهد توافق جامع هسته ای باشیم گفت: کشورهای 3+3 (1+5) مصمم هستند که در پایان این دور از مذاکرات به توافق برسند. 

سخنگوی کاترین اشتون در پاسخ به اینکه آیا وجود اختلافات داخلی میان کشورهای 1+5 موجب نشست هفته گذشته این کشورها در بروکسل بوده؟ گفت: این شش کشور هیچ اختلافی در مورد برنامه هسته ای ایران ندارند. 

این در حالی است که رویترز در گزارشی اعلام کرده بود نشست هفته گذشته در بروکسل با هدف رسیدن به اتفاق نظر میان کشورهای 1+5 برگزار شده بود. 

مایکل مان در مورد اینکه اختلافات موجود میان ایران و کشورهای 1+5 در  آستانه دور جدید گفتگوهای وین چیست ؟ گفت: ما معمولا در رسانه ها در خصوص محورهای مورد اختلاف صحبت نمی کنیم و تلاش می کنیم که در مذاکرات این اختلافات را کاهش بدهیم. 

وی در مورد اینکه آیا ممکن است در پایاین مذاکرات وین شاهد کاهش اختلافات میان ایران و کشرهای 1+5 باشیم؟ گفت: هر دو طرف مصمم هستند که اختلافات خود را کاهش بدهند. 

سخنگوی کاترین اشتون در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران، کشورهای 1+5 خواهان کاهش تعداد سانتریفیوژهای جمهوری اسلامی هستند گفت : در مورد علت این امر نمی توانم صحبت کنم اما این موضعی است که در مذاکرات پیش رو طرفین در مورد آن مذاکره خواهند کرد. 

مان در پایان در توضیح اینکه چرا فقط به دادن پاسخ های کوتاه اکتفا می کند گفت : این همان چیزی است که من می توانم بگویم.

-----------------------------------

مصاحبه از عبدالحمید بیاتی