احتمال دیدار قریب‌الوقوع عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی

ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی گفته که قرار است عبدالله عبدالله و احمدزی برای گفت‌وگو بر سر بن‌بست انتخاباتی با هم دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عباس نویان، یکی از سخنگویان ستاد اشرف غنی احمدزی به بی‌بی‌سی گفته که هیاتی مشغول نهایی سازی زمان و مکان این دیدار است.

اما مجیب رحیمی، سخنگوی ستاد انتخاباتی عبدالله گفت که آنها با ستاد غنی مذاکره را آغاز خواهند کرد اما مشخص نیست که دیدار میان عبدالله و غنی صورت خواهد گرفت یا نه.

به گفته او بحث آغاز این مذاکرات در دیدار دیروز میان احمدزی و محمد یونس قانونی، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان مطرح شده‌ است.

سخنگوی ستاد احمدزی گفته که این مذاکرات برای ایجاد دولت ائتلافی نیست بلکه برای حل بن‌بست انتخابات است.

ستاد عبدالله نیز گفته که هدف از این گفت‌وگوها بحث بر سر مکانیسمی برای "جداسازی آراء پاک از آراء ناپاک" است.

روز دوشنبه تصاویری از دیدار محمد یونس قانونی و اشرف غنی احمدزی منتشر شد اما در مورد جزئیات این دیدار چیزی گفته نشد.

حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان چند روز پیش گفته بود که از معاونانش خواسته تا برای حل مشکلات به وجود آمده در روند انتخابات، با ستادهای عبدالله و اشرف غنی گفت‌وگو کنند.

دوشنبه اعضای کمیسیون انتخابات نیز در دیدار با رئیس جمهوری افغانستان خواهان کمک او و معاونانش در حل بن بست انتخاباتی شده بودند.

قرار بود نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات افغانستان امروز (چهارشنبه) اعلام شود اما کمیسیون انتخابات گفت که اعلام این نتیجه به دلایل فنی برای چند روز به تاخیر افتاده است.

بن‌بست در روند انتخابات بیشتر از 10 روز پیش زمانی آغاز شد که عبدالله در اعتراض به آنچه که "تلقب گسترده و سازمان‌یافته" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواند، روابط کاری تیم خود با کمیسیون انتخابات را به حالت تعلیق درآورد.

در نتیجه این جنجال‌ها، ضیاالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان از وظیفه‌اش کناره‌گیری کرد و سازمان ملل برای بازگرداندن عبدالله به روند انتخابات پادرمیانی کرد.

اما ستاد عبدالله دو روز پیش اعلام کرد که کمیسیون انتخابات تمامی درخواست‌های آنها را به صورت کتبی رد کرده و روابط خود را با کمیسیون‌های انتخاباتی به طور کامل قطع کرد.

انتهای پیام

کد N369966