جوکار: موضع غیرقابل انعطاف آمریکایی‌ها مذاکرات را به نتیجه نمی‌رساند

مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به کارشکنی و زیاده‌طلبی آمریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای، گفت: تا زمانی که آمریکایی‌ها موضع غیرقابل انعطاف خود را داشته باشند این مسیر به جایی نمی‌رسد.

محمد صالح جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: 1+5 در حال از دست دادن هویت خودش است همان‌طوری که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم توصیه کرده بود که بیشتر مسائل را با آمریکایی‌ها حل کنید، کسی که مخالفت می‌کند و تلاش می‌کند مذاکرات به نتیجه نرسد آمریکایی‌ها هستند و مشکل دیگری وجود ندارد که ما و 1+5 با آن مواجه باشیم بلکه بیشترین کارشکنی‌ها، زیاده‌خواهی‌ها و زیاده‌طلبی‌ها از سوی آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اجازه نمی‌دهند مذاکرات به سرانجام برسد، یادآور شد: ما معتقدیم نشست آینده ایران و 1+5 هم به جایی نمی‌رسد زیرا تا زمانی که آمریکایی‌ها موضع غیرقابل انعطاف خود را داشته باشند و نخواهند حقوق ملت ما را محترم بشمارند این مسیر به جایی نمی‌رسد.

نماینده مردم یزد در مجلس ادامه داد: بحث اینجاست که جهان استکبار برای خودش شاخص‌هایی تعریف کرده که از دست دادن این شاخص‌ها یعنی اینکه آنها دیگر به عنوان پرچمدار نماد استکباری در دنیا محسوب نمی‌شوند لذا آنها سعی می‌کنند در مقابل حقوق ملت‌ها بایستند و به نوعی در حق‌شان ظلم کنند تا این نماد حفظ شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: آمریکا و سایر کشورهای عضو 1+5 می‌توانند با دیدگاهی واقع‌بینانه و تفکری عاقلانه در جهت حل مساله هسته‌ای گام بردارند در این صورت این مساله به راحتی حل می‌شود اما اگر بخواهند سرسختانه و بدون انعطاف در این مذاکرات حاضر شوند قطعا ما هم بر خطوط قرمز خود پافشاری می‌کنیم و این مسیر دستاوردی برای آنها نخواهد داشت.

جوکار با بیان اینکه ایران همچنان روی مواضع خود اصرار می‌ورزد، گفت: ما بر داشتن چرخه سوخت برای مصارف صلح‌آمیز به صورت مستقل تاکید داریم و غیر از این هم نخواهد بود و به هیچ عنوان نمی‌توانیم برابر با خواسته آمریکا عمل کنیم.

انتهای پیام

کد N369965