کمپین اصلاح قانون انتخابات میانمار/ جمع آوری سه میلیون امضا

انتخابات

کوالالامپور – ایرنا – حزب مخالف دولت میانمار با راه اندازی کمپین جمع آوری امضا جهت اصلاح قانون انتخابات این کشور خواستار تغییر این قانون پیش از برگزاری انتخابات سال آینده ریاست جمهوری میانمار شد.

به گزارش ایرنا، این کمپین از 27 ماه می گذشته (ششم خرداد) آغاز شده است و تا 27 ژوئیه (پنجم مرداد) ادامه دارد.

ˈتون تون حینˈ سخنگوی جبهه ملی برای دموکراسی میانمار گفت که این کمپین خواستار جمع آوری امضا از سراسر این کشور است و تاکنون نظر سه میلیون را جلب کرده است.

به گفته وی، بیشترین امضاهای جمع آوری شده با 600 هزار امضا مربوط به شهر ˈیانگونˈ پایتخت این کشور است و پیش بینی می شود تعداد این امضاها افزایش یابد.

این کمپین که توسط جبهه ملی برای دموکراسی و 88 گروه دانشجویی راه اندازی شد، براساس گزارش روز چهارشنبه شبکه خبر آسیا، خواستار اصلاح ماده 436 قانون اساسی است که به استناد آن ارتش میانمار حق وتوی اصلاحیه های قانون اساسی این کشور را دارد.

بر اساس این ماده قانونی، اصلاحات قانون اساسی تنها در صورتی که 75 درصد از قانونگذاران این کشور به آن رای دهند محقق می شود.

بر اساس قانون اساسی میانمار اصلاحیه سال 2008 میلادی، 25 درصد از کرسی های پارلمان این کشور به صورت انتصابی در اختیار نظامیان قرار می گیرد.

پارلمان این کشور 440 کرسی دارد که 110 کرسی آن به صورت انتصابی در اختیار نظامیان است.

انتخابات ریاست جمهوری میانمار قرار است ماه نوامبر یا دسامبر سال آینده میلادی برگزار شود.

حزب توسعه و همدلی ملی و جبهه ملی برای دموکراسی از جمله احزاب اصلی میانمار محسوب می شوند که در انتخابات سال 2015 این کشور با یکدیگر رقابت می کنند.

تین سین رییس جمهور میانمار به دلیل پایان یافتن دوره قانونی خود قادر به حضور در انتخابات نیست و پیش بینی می شود ˈشیو منˈ 67 ساله و رییس کنونی پارلمان میانمار که از سال 2011 سکان مجلس را در دست گرفت رقیب اصلی ˈآنگ سان سو چیˈ رهبر مخالفان میانمار است.

ˈشیو منˈ یک نظامی است که پیش از این رییس ستاد کل ارتش میانمار بوده است.

حضور سان سوچی در انتخابات سال آینده به دلیل وجود موانع قانونی همچنان در هاله ای از ابهام است.

قانون اساسی میانمار مهم ترین مانع برای ریاست جمهوری آنگ سان سوچی محسوب می شود. براساس قانون اساسی میانمار افرادی که همسران یا فرزندان آنها متولد خارج از کشور هستند، نمی توانند رهبری میانمار را بر عهده بگیرند. دو فرزند سوچی و مایکل آریس همسر وی تابعیت انگلیسی دارند.

رییس جمهور میانمار پیش از این گفته است: من باور دارم قانون اساسی باید در هر زمان برای پاسخگویی به نیازهای ملی، اقتصادی و اجتماعی جامعه اصلاح شود.

وی گفت که از اصلاح مقرراتی که باعث شود فردی که همسر یا فرزندی دارد که شهروند میانمار نیستند و مانع وی برای نامزدی ریاست جمهوری است، حمایت می کند.

براساس سیستم سیاسی میانمار رییس جمهور مستقیما توسط مردم انتخاب نمی شود. نهادی متشکل از سه کمیته مستقل که شامل نمایندگان پارلمان، نمایندگان مجالس ایالتی و نمایندگان گروه های نظامی در پارلمان میانمار در مورد رییس جمهور تصمیم می گیرند.

هر کدام از این گروه ها یک نامزد ریاست جمهوری به پارلمان معرفی می کنند و سپس اعضای پارلمان به این افراد رای می دهند.

فردی که بیشترین رای را کسب کند رییس جمهور و دو نفر بعدی معاونین رییس جمهور میانمار خواهند بود.

آساق**د.م**1611
کد N369895