کارشناس مسایل بین الملل:

طولانی شدن مذاکرات هسته ای جای نگرانی ندارد

مذاکره,نشست 92

تهران-ایرنا- جلال ساداتیان کارشناس مسایل بین الملل گفت: شاید در ظرف زمانی تعیین شده طرفین بتوانند به توافق نهایی برسند اما ممکن است مذاکرات کمی هم طولانی تر شود که البته جای نگرانی ندارد.

جلال ساداتیان در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به اینکه ایران و 1+5 نیاز به تفاهم دارند گفت: غربی ها و در راس آنها آمریکا نیازمند توافق با ایران هستند؛ با توجه به شرایطی که آمریکا در منطقه خاورمیانه و نیز در اوکراین درگیر آن است، نیاز بیشتری به تفاهم با ایران دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به واقعیاتی که وجود دارد و نیاز طرفین، امید به نتیجه رسیدن مذاکرات را بالا می دانم.

این کارشناس مسائل بین الملل بیان داشت: ایران هم به طور طبیعی به دنبال عادی سازی روابط خود با دیگر کشورهاست و در این میان، مسئله هسته ای کلید عادی سازی روابط است.

ساداتیان با اشاره به اینکه چتر حاکم بر مذاکرات چتری است که اراده سیاسی برای حل مسایل در آن وجود دارد ادامه داد: اما در این میان طبیعی است که هر کدام از طرفین در جهت کسب امتیاز بیشتر تلاش می کنند و به همین دلیل با احتیاط، ملاحظه و صبر مذاکرات را به جلو می برند.

به گفته این کارشناس مسائل بین الملل شاید در ظرف زمانی تعیین شده طرفین بتوانند به توافق نهایی برسند اما ممکن است مذاکرات کمی هم طولانی تر شود که البته جای نگرانی ندارد.

ساداتیان با اشاره به اینکه طرفین مذاکره کننده تحت فشار لابی های خود هستند ادامه داد: لابی صهیونیستی در داخل آمریکا همچنین برخی گروهها در داخل کشورمان از جمله دلواپسان نمی خواهند که ایران و 1+5 به راحتی به تفاهم برسند اما با این وجود دو طرف اراده لازم را برای رسیدن به توافق دارند.

وی گفت: ایران در تلاش برای حفظ دستاوردهای هسته ای خود است و تا این مرحله نیز موفق بوده است، طرف غربی نیز این حقوق را به رسمیت شناخته است اما در حال حاضر بحث در مورد درصد غنی سازی، تعداد سانتریفیوژها و همچنین تاسیسات آب سنگین اراک است.

سیام(4)**م.ش**1449
کد N369605