امیرعبداللهیان: تهران و مسکو در مورد تحولات عراق مواضع مشترکی دارند

عراق,روسیه

مسکو - ایرنا- ˈحسین امیرعبداللهیانˈ معاون خاورمیانه و آفریقای عربی وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تهران و مسکو در مورد مساله عراق و لزوم مبارزه با تروریست ها در این کشور مواضع مشترک و یکسانی دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عبداللهیان روز سه شنبه در نشست خبری در مسکو به دیدار خود با میخاییل بوگدانف معاون وزیر خارجه و نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه اشاره کرد و ادامه داد: با بوگدانف گفت و گوهای مفید و سازنده ای داشتیم و در مورد مسایل عراق و سوریه با وی گفت و گو و تبادل نظر کردیم.

وی با بیان اینکه خاورمیانه روزهای حساسی را پشت سر می گذارد، افزود: معتقدیم سیاست مشترک تهران و مسکو در حمایت سوریه سیاست کارآمدی بود و حمایت این دو کشور از سوریه مانع اقدامات یکجانبه آمریکا در مورد دمشق شد.

امیر عبداللهیان توضیح داد: در سوریه بطور همزمان مبارزه با تروریسم و روند تکامل ساختار سیاسی این کشور جریان دارد.

معاون وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: پس از انتخابات ریاست جمهوری سوریه روند حل و فصل سیاسی آغاز شده و پناهندگان سوری به کشور خود باز می گردند و تحولات مثبت در این کشور جریان دارد.

امیر عبداللهیان گفت: تهران و مسکو به حمایت های قوی خود از دولت و مردم سوریه و معارضانی که باور به راه حل سیاسی برای مسایل کشور خود دارند ادامه می دهند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به حوادث عراق و حمله تروریست های داعش به این کشور اشاره کرد و اظهار داشت: آنچه که در عراق اتفاق می افتد نتیجه مداخله خارجی و برنامه های امریکا است.

وی افزود: آمریکایی ها به دنبال آنند که عراق وضعیت اوکراین را بیابد تا بتوانند اهداف خود را که در سالهای اخیر با شکست روبه رو شده بازتعریف کنند.

معاون وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: خطای آمریکا در سوریه این بود که بطور همزمان از معارضان و تروریست ها علیه دولت قانونی بشار اسد حمایت کرد. در عراق با استفاده ابزاری از گروهک داعش همان خطای راهبردی تکرار شد.

امیر عبداللهیان گفت: آنچه که در عراق اتفاق افتاد یک جنگ روانی و رعب و وحشت به نام داعش بود و سرعت عمل دولت عراق و فتوای آیت الله سیستانی به نام مرجع تقلید این کشور اوضاع را تغییر داد.آمریکا در هفته اخیر هیچ اقدام عملی برای مبارزه با تروریسم در عراق انجام نداد.

وی ادامه داد: تهران و مسکو مواضع مشترکی در مورد مسایل منطقه دارند و با قدرت از عراق حمایت و پشتیبانی خواهند کرد.

امیرعبداللهیان گفت: اجازه داده نخواهد شد که بقایای رژیم صدام و گروه های تکفیری امنیت منطقه را به بازی بگیرند و به کشورهایی که به دنبال استفاده ابزاری از تروریست ها هستند هشدار جدی می دهیم.

وی با اشاره به حمایت آمریکا از گروه های تروریستی در خاورمیانه گفت: این کشور یا باید رفتار خود را تغییر دهد و سازنده رفتار کند یا این که در انتظار پیامدهای منفی این اقدامات غلط در حوزه های امنیتی خود باشد.

معاون وزیر امور خارجه ایران هشدار داد: اگر تحولات جاری در عراق خوب مدیریت نشود اوضاع منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد. امنیت مقوله ای به هم پیوسته بوده و نمی توان یک کشوری را ناامن کرد و انتظار داشت بقیه کشورهای منطقه امن باشد.

معاون وزیر خارجه کشورمان گفت: در گفت و گوها با بوگدانف تاکید کردیم که آنچه در عراق رخ می دهدنتیجه برنامه خارجی است.

امیر عبداللهیان گفت که متاسفانه آمریکا با نادیده گرفتن اوضاع عراق، دولت این کشور را مسوول وضعیت پیش آمده می داند در حالی که حوادث عراق نتیجه برنامه آمریکاست که برای ایجاد ساختار سیاسی جدید و تامین منافع خود به عمل می آید.

وی افزود: تلاش های نیروهای مردمی و فتوای مرجع تقلید عراق نتایج خوبی به همراه داشت و مانع پیشروی تروریست ها شده و توطئه های آنها با دشواری روبه رو شد.

معاون وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه راه حل عراق را بر دو عنصر متمرکز می دانیم، اظهار داشت: عامل اول کمک به عراق برای مبارزه با تروریسم است و دوم این که به روند سیاسی این کشور در چارچوب قانون اساسی توجه شود.

این مقام مسوول در وزارت امور خارجه ایران گفت: دشمنان مشترک منطقه تلاش می کنند کشورهای منطقه را به سوی تجزیه سوق دهند و آنها از لیبی تا اوکراین و از اوکراین تا سوریه و عراق این سیاست را دنبال می کنند.

وی افزود: تهران و مسکو هوشمندانه تحولات منطقه را دنبال و اجازه نمی دهند این سناریو در منطقه اجرا شود.

امیر عبداللهیان با تشریح سیاست ایران در مساله عراق یادآورشد: کمک هایی که تا الان به عراق کرده ایم در زمینه رایزنی به این کشور برای مبارزه با تروریسم بوده و هیچ برنامه ای برای اعزام نیرو به عراق نداریم.این کشور دارای نیروی مردمی قوی است و تاکنون از ایران درخواست سلاح نکرده است.

وی افزود: اما در صورت درخواست در چارچوب قراردادهای بین المللی سلاح لازم به این کشور برای مبارزه با تروریسم خواهیم داد.

معاون وزیر خارجه کشورمان سپس به سیاست های سودجویانه آمریکا در عراق اشاره کرد و اظهار داشت: تعلل آمریکا برای مبارزه با تروریسم در عراق دارای پیام است.

وی افزود: ایران بر حفظ استقلال و تمامیت ارضی و حق حاکمیت عراق اصرار دارد. از نظر ما قانون اساسی این کشور مترقی و پیشرفته بوده و نظام حکومتی عراق فدرالی و مبتنی بر وحدت ملی و تمامیت ارضی است و مخالف هر گونه اقدام خارج از چارچوب قانون اساسی این کشور هستیم.

امیر عبداللیهان به تلاش آمریکا برای تجزیه عراق اشاره کرد و ادامه داد: آمریکا قادر به ایجاد جنگ نیست و آنها تلاش می کنند ضعف های خود را با ایجاد تفرقه و ناامنی جبران کنند.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: آنها به دنبال ایجاد درگیری های قومی و قبیله ای و فتنه افکنی هستند تا رقبای خود را تضعیف و سپس به عنوان منجی وارد شوندو اهداف خود را تامین کنند.

وی ادامه داد: آمریکا نمی تواند به عنوان قدرت مطلق همانند گذشته سیاست های خود را اجرا کند، کشورهای منطقه از جمله ایران و روسیه باید به وظایف خود برای برقراری امنیت در منطقه بیش از گذشته توجه کنند.

امیر عبداللهیان معاون وزیر خارجه کشورمان از روز دوشنبه برای دیدار کاری در مسکو بسر می برد.

اروپام/2242**518 **1010
کد N369599