اردوغان جانشین گل خواهد شد

ترکیه,عبدالله گل,رجب طیب اردوغان

در حالی که در چند ماه اخیر و به ویژه پس از انتخابات شهرداری ها زمزمه های حضور اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری جدی تر شده بود، حزب عدالت و توسعه امروز به طور رسمی اعلام کرد که اردوغان جایگزین گل در انتخابات آتی خواهد شد.

 

سعید جعفری پویا

بالاخره انتظارات به سر رسید؛ مطابق پیش بینی ها، رجب طیب اردوغان به عنوان نامزد حزب عدالت و توسعه در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شرکت خواهد کرد. انتخاباتی که تفاوت اساسی با ادوار پیشین آن دارد و برای نخستین بار مردم ترکیه به صورت مستقیم رئیس قوه مجریه را انتخاب خواهند کرد. گفته می شود قرار است اردوغان و دوستان سیستم سیاسی ترکیه را نیز تغییر دهند و از نظام پارلمانی به ریاستی تغییر وضعیت دهند.

کنگره اتاق بازرگانی آنکارا صبح سه شنبه میزان جمعی از اهالی رسانه ها و سیاستمداران بود تا مسئله نامزد حزب عدالت و توسعه در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه مشخص شود. در حالی که در چند ماه اخیر اردوغان در اظهار نظرهای مختلف خود به صورت ضمنی مسئله حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری را مطرح کرده بود، بالاخره به صورت رسمی اعلام شد که عبدالله گل کنار رفته و اردوغان به جای او در این کارزار شرکت می کنند. در این مراسم محمدعلی شاهین معاون حزب عدالت و توسعه (آک) با اشاره به رفراندوم سال 2010 اصلاح قانون اساسی نظر مردم ترکیه را در خصوص تغییرات قانون اساسی مثبت دانست. شاهین همچنین با اعلام اینکه مسئله انتخاب نامزد مورد حمایت عدالت و توسعه پس از انجام یک پروسه طولانی شامل رایزنی و مشورت با بزرگان سیاسی، مردم و همچنین اهالی رسانه و مطبوعات صورت پذیرفته است، افزود: حزب عدالت و توسعه بعد از یک دوره طولانی مشاوره با آحاد مختلف مردم و نهادهای مدنی، نامزد ریاست جمهوری خود را مشخص کرد و این فرد کسی نیست جز رجب طیب اردوغان.

شاهین همچنین اعلام داشت به موجب تصمیمی که با امضای تمامی نماینده گان پارلمانی حزب عدالت و توسعه اتخاذ شده ، رجب طیب اردوغان نامزد این حزب برای احراز مقام ریاست جمهوری ترکیه است. 

در این اجلاس در کنار رجب طیب اردوغان، وزرا، معاونین وزرا، نماینده گان پارلمانی جدید و قدیمی حزب عدالت و توسعه، شهرداران و عده کثیری از نماینده گان کنگره حزب حاکم شرکت نمودند. 

انصراف عبدالله گل

روز دوشنبه عبدالله گل، برای نخستین بار به صورت رسمی اعلام کرده بود که در انتخابات ریاست جمهوری آتی شرکت نخواهد کرد. او در حاشیه مراسم اهدای جوایز مسابقات اسب دوانی قاضی، در پاسخ به سوالات خبرنگاران اعلام کرد که 28 آگوست ماموریتش خاتمه خواهد یافت و دیگر در انتخابات نامزد نخواهد شد. در شرایطی که چند ماه پیش گل مدل پوتین - مدودوف را برای ترکیه مناسب نخوانده بود، دیروز احتمال نخست وزیر شدن خود را رد نکرد و افزود: اینها مسائلی است که بعدها باید در مورد آن صحبت کنیم. دیروز همچنین عبدالله گل در تارابیا میزبان رجب طیب اردوغان بود و این دو دوست قدیمی حدود 45 دقیقه با یکدیگر دیدار و مذاکره داشتند؛ دیداری که هیچ جزئیاتی از صحبت های رد و بدل شده در آن به بیرون درز نکرد، اما یقینا با اعلام نامزدی اردوغان و عدم حضور گل مرتبط بوده است.

دیگر نامزدها

در میان احزاب مخالف عدالت و توسعه هم، بعد از یک دوره طولانی رایزنی اکمل الدین احسان اوغلو دبیر کل پیشین سازمان همکاری اسلامی به عنوان نامزد مشترک احزاب «جمهوریخواه خلق»، «حرکت ملی» و «حزب ملی گرای اتحاد بزرگ» انتخاب کرده اند.

طبق اساسنامه داخلی حزب عدالت و توسعه اردوغان دیگر نمی توانست به عنوان رهبر حزب در انتخابات پارلمانی حضور یابد. بر این اساس از چند ماه پیش زمزمه های حضور اردوغان در مقام ریاست جمهوری به گوش می رسید. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه 10 اوت (19 مرداد) در سراسر این کشور برگزار می شود و مردم ترکیه به صورت مستقیم رئیس جمهور مورد نظر خود را انتخاب می کنند.

30849

 

کد N369536