جانشین اردوغان برای ریاست موقت حزب حاکم ترکیه مشخص شد

اردوغان,حزب عدالت و توسعه

آنکارا – ایرنا – ˈمحمد علی شاهینˈ معاون اول و مسوول امور سیاسی حزب عدالت و توسعه در پی اعلام نامزدی ˈرجب طیب اردوغانˈ برای انتخابات ریاست جمهوری به عنوان رییس موقت حزب حاکم ترکیه جایگزین اردوغان شد.

به گزارش ایرنا، حزب عدالت و توسعه روز سه شنبه در آنکارا در مراسمی با حضور هزاران نفر از اعضای این حزب، اردوغان را نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد.

به دنبال اعلام نامزدی اردوغان، طرح پیشنهادی حزب عدالت و توسعه با امضای 313 نماینده این حزب در مجلس ترکیه به همراه نامه اردوغان در خصوص قبول این پیشنهاد به ˈجمیل چیچکˈ رییس مجلس ترکیه تقدیم شد تا با ارجاع به شورای عالی انتخابات ترکیه، رسمیت یابد.

بر اساس اساسنامه داخلی حزب عدالت و توسعه، رهبری حزب فقط برای سه دوره متوالی می تواند در این مقام باشد.

اردوغان از سال 2003 میلادی تاکنون رهبری این حزب را بعهده دارد و دوره اخیر سومین دوره رهبری وی بر این حزب به شمار می رود.

براین اساس، در شرایط فعلی شخصی که جانشین اردوغان خواهد بود، معاون اول در امور سیاسی و حقوقی حزب یعنی محمدعلی شاهین است. شخصی که امروز نامزدی اردوغان را رسما اعلام کرد.

در سلسله مراتب حزبی در دوره پیش رو ˈسلیمان سویلوˈ معاون حزب آک در امور تشکیلاتی ، مصطفی شن توپ معاون امور انتخاباتی و حسین چلیک معاون معرفی و رسانه ای حزب را عهده دار خواهند بود.

با کناره گیری اردوغان از رهبری حزب و مقام نخست وزیری، عملا دولت فعلی منتقی خواهد شد و باید نخست وزیر و رهبر جدید حزب انتخاب شود.

انتظار می رود با روشن شدن اینکه دوازدهمین رییس جمهور ترکیه چه کسی خواهد شد، رییس جمهوری جدید یک نفر از نمایندگان مجلس را مامور تشکیل کابینه جدید خواهد کرد.

این نماینده 45 روز فرصت خواهد داشت تا کابینه جدید را با توجه به ساختار فعلی احزاب سیاسی در مجلس تشکیل داده و تقدیم رییس جمهور کند.

در همین فرایند حزب حاکم عدالت و توسعه نیز باید با تشکیل کنگره فوق العاده ای، رهبر جدید حزب را انتخاب کند.

در این میان احزاب مخالف ترکیه بعد از یک دوره طولانی رایزنی ˈاکمل الدین احسان اوغلوˈ دبیر کل پیشین سازمان همکاری اسلامی را به عنوان نامزد مشترک احزاب ˈجمهوریخواه خلقˈ، ˈحرکت ملیˈ و ˈحزب ملی گرای اتحاد بزرگˈ انتخاب کرده اند.

ˈصلاح الدین دمیرتاشˈ نیز نامزد حزب ˈدمکراسی خلقˈ در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه خواهد بود.

در قانون اساسی ترکیه برای نامزدی ریاست جمهوری ترکیه حداقل 20 نماینده مجلس باید او را به ریاست مجلس ترکیه معرفی کند.

چنین دیده می شود که ترکیه با سه نامزد به انتخابات ریاست جمهوری خواهد رفت.

شهروندان ترکیه در 10 اوت آینده (19 مرداد) به پای صندوقهای رای خواهند رفت و برای اولین بار رییس جمهوری خود را بطور مستقیم انتخاب خواهند کرد.

تاکنون رییس جمهوری توسط نمایندگان مجلس ترکیه انتخاب می شد که وظایف و اختیارات آن براساس ماده 104 قانون اساسی این کشور تعریف شده است.

براساس قانون اساسی جاری ترکیه در صدر قوه مجریه نخست وزیر قرار دارد، اما با اصلاح قانون اساسی در سال 2010 میلادی اختیار انتخاب رییس جمهوری از مجلس گرفته شده و به خود مردم واگذار شد. بر اساس این اصلاحات رییس جمهوری ترکیه برای یک دوره 5 ساله انتخاب و یک نفر حداکثر می تواند برای دو دوره رییس جمهوری شود.

خاورم/2011**1010
کد N369415