مارتین شولتز رییس پارلمان اروپا شد

مارتین شولز

تهران- ایرنا - پارلمان جدید اتحادیه اروپا روزسه شنبه در نخستین نشست خود ˈمارتین شولتزˈ اقتصاددان آلمانی را بار دیگر به عنوان رییس جدید پارلمان بر گزید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شولتز از حزب سوسیال دمکرات در نخستین جلسه پارلمان جدید اروپا که امروز کار خود را آغاز کرد، توانست با کسب 409 رای از 612 رای اخذ شده، بار دیگر در راس این پارلمان قرار گیرد.

وی که پیشتر در ژانویه 2012 برای تصدی این سمت انتخاب شده بود، برای دوره دو سال و نیمه دیگری در سمت خود ابقا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری بی بی سی، شولتز در سخنانی خطاب به نمایندگان گفت: سلسله مراتب جدید قدرت در اتحادیه اروپا وجود ندارد. ما امروز منبع مشروعیت دموکراتیک در اتحادیه اروپا هستیم.

بر پایه این گزارش، معاهده لیسبون که تقریبا پنج سال قبل امضا شد، به پارلمان اروپا در بیشتر حوزه های خط مشی اروپا قدرتی مشابه دولت های اروپایی داد.

شولتز ابتدا نامزد احزاب سوسیالیست برای تصدی پست ریاست کمیسیون اروپا محسوب می شد، اما با توجه به قدرت گرفتن ˈحزب مردمی اروپاˈ در انتخابات پارلمانی ماه مه، سران اتحادیه اروپا هفته پیش توافق کردند تا ˈژان کلود یونکرˈ از حزب پیروز برای ریاست کمیسیون شولتز نامزد احزاب سوسیالیست برای تصدی پست ریاست کمیسیون اروپا بود، اما با توجه به قدرت گرفتن ˈحزب مردمی اروپاˈ در انتخابات پارلمان در ماه مه، سران اتحادیه اروپا هفته پیش برای معرفی ˈژان کلود یونکرˈ از حزب پیروز برای ریاست این کمیسیون توافق کردند.

انتخابات پارلمان اروپا از 22 تا 25 ماه مه (اول تا چهارم خرداد) در 28 کشور عضو این اتحادیه برگزار شد. نتایج نشان داد حزب محافظه کار مردم اروپا و حزب راست میانه ائتلاف پیشرفته سوسیال دموکرات ها 400 کرسی از مجموع 751 کرسی در پارلمان جدید را به دست آورده اند.

احزاب راست افراطی نیز در فرانسه و انگلیس پیروز شدند و توانستند از احزاب حاکم این کشورها نمایندگان بیشتری را به پارلمان بفرستند.

اروپام**9157**9053 ** 1064
کد N369313