برگزاری مراسم تحلیف 141 نفر از کارشناسان نظامی و انتظامی

سازمان قضايي نيروهاي مسلح

آیین تحلیف 141 نفر از کارشناسان نظامی و انتظامی وزارت دفاع در سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین عباسعلی فراتی سرپرست سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران در این آیین، فلسفه استفاده از کارشناسان نظامی و انتظامی در پرونده‌ها را حفظ اسرار نیروهای مسلح برشمرد و ادامه داد: آشنایی با وظایف نیروهای مسلح و تخصصی بودن مسائل در این بخش از دیگر عوامل است و این کارشناسان نظر دقیق تری می توانند بدهند که به عنوان مثال در یک حادثه، مامور حق تیراندازی داشته است یا خیر؟

فراتی، نظر کارشناسان را در تصمیم گیری قضایی بسیار مؤثر توصیف کرد و گفت: این نظریات پایه و مبنای رسیدگی به پرونده‌ها قرار می گیرد و اگر درست اظهار نظر نکنید خدای ناکرده موجب تضییع حقوق دیگران می شوید.

این مقام قضایی با تاکید بر این که نظر کارشناسی باید مستند و مستدل باشد، افزود: کارشناس باید نظر خود را بدون غرض ورزی، بر اساس واقعیت ها و در جهت اثبات یا نفی موضوع بیان نماید.

وی در خصوص فلسفه ادای سوگند در آغاز بکار کارشناسان گفت: گواه گرفتن خدای متعال بر صدق اظهارات خود، اعتبار عمل کارشناسی به حساب می آید.

مدیرکل عملیات و بازرسی وزارت دفاع نیز در این مراسم، با بیان این که بهره گیری از توان و خبرگان نیروهای مسلح در پرونده های قضایی یکی از مهم ترین اقدامات سازمان قضایی است، گفت: این کارشناسان در حوزه تخصصی خودشان از بهترین‌های نیروهای مسلح هستند و می توانند کمک زیادی به قضات بنمایند.

سردار حشمت الله صادقی افزود: امروز پیچیدگی و تنوع جرایم و روش های ارتکاب جرم در حوزه های مختلف، نیازمند کارشناسی و خبرگی است.

انتهای پیام

کد N369134