پیشنهاد یک روزنامه آمریکایی درمورد برنامه غنی‌سازی ایران

مذاكرات ايران و گروه 1 5,غني‌سازي

یک روزنامه آمریکایی همچنان که به پایان ضرب‌الاجل 20 ژوئیه نزدیک می‌شویم دو طرح را در مورد برنامه هسته‌ای ایران که می‌تواند منجر به توافق نهایی شود ارایه داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه یو اس‌ای‌تودی در گزارشی نوشت: پس از این‌که مذاکره‌کنندگان در آخرین دور مذاکرات ایران و 1+5 در 20 ژوئن در وین با یکدیگر ملاقات کردند، اختلافات زیادی در مورد مسئله غنی‌سازی ایران باقی ماند.

ایران می‌گوید که نیازمند تولید سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ برق هسته‌ای خود در بوشهر که توسط روسیه ساخته شده و دیگر نیروگاه‌هایی که قصد دارد بسازد است. این پروسه شش قدرت جهانی را شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان نگران کرده است چون می‌تواند برای تولید سوخت مورد‌نیاز یک بمب اتم استفاده شود. با این حال تاکید دارد که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است اما اسراییل، آمریکا و دیگر کشورها ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.

این روزنامه در ادامه به نقل از دیوید آلبرایت، رییس موسسه علوم و امنیت بین‌الملل نوشت: هرگونه ‌برنامه غنی‌سازی که بتواند سوخت نیروگاه‌های برق هسته‌ای را تامین کند به اندازه‌ای بزرگ است که ایران قادر خواهد بود ماده کافی برای ساخت بمب هسته‌ای را زودتر از آن‌که کسی بتواند متوقفش کند یا حتی بدون آن‌که فاش شود تولید کند.

کلسی داون پورت، تحلیل‌گر انجمن کنترل سلاح در آمریکا می‌گوید: ایران تاکنون میلیاردها دلار در برنامه هسته‌ای‌اش هزینه کرده است و اکنون برای توقف آن بی‌میل است. با این‌حال هنوز پادمان‌ها و بازرسی‌ها می‌تواند به‌کار گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که ایران تقلب نمی‌کند.

این کشور در حال حاضر حدود 19 هزار سانتریفیوژ نصب شده دارد که تقریبا نیمی از آن فعال است. پیش از حصول توافق اولیه ژنو در نوامبر سال 2013 که موجب کند شدن برنامه‌های ایران شد، آمریکا تخمین زده بود که ایران می تواند در عرض یک یا دو ماه اورانیوم کافی با غنای بالا را برای ساخت یک بمب تولید کند. توافق اولیه ژنو سبب شد تا این مدت زمان بیشتر شود.

به نوشته یو اس ای تودی همان‌گونه که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته‌است، برنامه غنی‌سازی ایران باید به حدود پنج هزار سانتریفیوژ که هم‌اکنون این کشور در اختیار دارد کاهش یابد. این در حالی است که تعداد سانتریفیوژ مورد نیاز برای تولید سوخت کافی راکتور نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر حدود 100هزار سانتریفیوژ است.

اغلب سانتریفیوژهای ایران در گذشته نصب شده‌اند اما این کشور برخی از آن‌ها را که 3 تا 5 برابر قابلیت بیشتری برای غنی‌سازی دارند ارتقا داده و اکنون روی مدل‌هایی که 15 برابر قابلیت بیشتری دارند کار می‌کند. توافق اولیه ژنو به ایران اجازه می‌دهد تا اورانیوم کافی برای تامین سوخت نیازهای عملی خود را تولید کند.

جورج پرکوویچ، تحلیل‌گر بنیاد کارنگی برای صلح بین‌الملل پس از سفر 5 روزه اش به تهران و گفت‌وگو با افراد مطلع از مذاکرات هسته‌ای پیشنهاد داد که، ایران ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را کاهش دهد. اما قدرت‌های جهانی باید به ایران اجازه دهند هم‌زمان که نیروگاه‌های هسته‌ای بیشتری می‌سازد برنامه هسته‌ای خود را نیز گسترش دهد.

طرح دیگری که از سوی یک گروه متشکل از کارشناسان دانشگاه پرینستون شامل سیدحسین موسویان، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران ارایه شده به ایران اجازه خواهد داد تا سانتریفیوژهای قبلی خود را با مدل‌هایی با قابلیت بیشتر تعویض کند و به این کشور اجازه می‌دهد تا به غنی‌سازی اورانیوم در همین سطوح تا زمانی‌که نیازمند اورانیوم با غنای بالاتر برای تامین سوخت راکتورهایش است ادامه دهد.

این طرح در ازا به بازرسی‌های بین‌المللی سخت‌تر بنا خواهد شد تا تضمین کند ایران به تعهدش برای حفظ ماهیت صلح‌آمیز برنامه ‌هسته‌ای‌اش عمل می‌کند.

این روزنامه در پایان نوشت جوفی جوزف، سرپرست سابق منع اشاعه هسته‌ای در شورای امنیت ملی باراک اوباما معتقد است که مذاکره‌کنندگان آمریکایی پیشنهادات مشابهی را به ایران ارایه دادند که از سوی ایرانی‌ها رد شده است.

وی همچنین گفت: قدرت‌های جهانی در موضعشان با یکدیگر متحد هستند و در نهایت ایران است که باید تصمیم بگیرد اگر خواستار کاهش واقعی تحریم‌ها و رهایی از انزوای بین‌المللی‌اش است باید با یک برنامه غنی‌سازی سمبلیک موافقت کند.

انتهای پیام

کد N369096