پاکستان برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای تلاش می کند

سازمان همکاری شانگهای

تهران - ایرنا - مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در امور خارجی و امنیت ملی بار دیگر بر تمایل کشورش برای ملحق شدن به اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای تاکید کرد.

به گزارش رسانه های پاکستان، «سرتاج عزیز» با اشاره به اهمیت سازمان همکاری شانگهای گفت: این سازمان به ویژه در زمینه امنیت منطقه ای همواره نقشی فعال و رو به رشد داشته و پاکستان اگرچه یکی از اعضای ناظر سازمان همکاری شانگهای است، اما همواره نقشی فعال در کارکردهای این نهاد داشته است.

این مقام ارشد دولت پاکستان گفت: در نشست آتی سازمان همکاری شانگهای که قرار است به میزبانی دوشنبه پایتخت تاجیکستان با هدف بررسی پذیرفتن اعضای جدید تشکیل شود، اسلام آباد تلاش خواهد کرد تا خواسته خود مبنی بر عضویت کامل در این سازمان را دنبال و آن را محقق کند.

این نخستین بار نیست که پاکستان خواسته خود را مبنی بر عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای مطرح می کند. در اسفند ماه سال گذشته نیز که دبیرکل این سازمان به اسلام آباد سفر کرده بود، مقامات پاکستان تمایل این کشور برای ملحق شدن به اعضای دائم سازمان همکاری شانگهای را مورد تاکید قرار دادند.

سازمان همکاری شانگهای سازمان بین دولتی است که برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است. این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد.

چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای هستند و ایران، هند، پاکستان، افغانستان و مغولستان نیز به عنوان عضو ناظر این سازمان فعالیت می کنند.

آساق**1723**1545
کد N368820