نخستین جلسه مجلس جدید عراق آغاز شد

مجلس عراق

تهران - ایرنا - نخستین جلسه مجلس جدید عراق دقایقی پیش با قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد .

در نخستین جلسه مجلس جدید عراق که امروز (سه شنبه) برگزار می شود، نمایندگان جدید سوگند قانونی یاد می کنند و پس از آن رییس مجلس و معاونان وی انتخاب خواهند شد .

ریاست جمهوری عراق پیش از این طی حکمی از مجلس نمایندگان جدید عراق خواسته بود، نخستین جلسه خود را امروز برگزار کند تا پس از آن نیز مقدمات لازم برای تشکیل دولت انجام شود .

پایگاه خبری ˈالمسلةˈ عراق نیز دیروز نوشته بود: گروه های مختلف به توافق رسیده اند تا ˈ سلیم الجبوریˈ رییس مجلس باشد و ˈهمام حمودیˈ و ˈحسین الشهرستانیˈ برای منصب نایب رییس مجلس عراق، رقابت می کنند .

جلسه امروز مجلس عراق با ریاست ˈمهدی الحافظˈ مسن ترین نماینده برگزار می شود تا هیات رییسه جدید انتخاب شود .

مجلس نمایندگان عراق یا مجلس نواب عراق (مَجلس النوّاب العراقی‎) تنها مجلس قانون گذاری در این کشور است . مکان این مجلس در منطقه ˈالخضراءˈ شهر بغداد قرار دارد. نمایندگان این مجلس برای دوره های چهار ساله از طریق رای مستقیم مردم انتخاب می شوند.

انتخابات مجلس عراق 10 اردیبهشت 1393 (30 آوریل 2014 میلادی) برگزار شد. انتخابات در خارج عراق در هفتم و هشتم اردیبهشت در 19 کشور برگزار شد. نیروهای امنیتی و ارتش و کارمندان وزارت بهداشت و زندانیان و بیماران بستری در بیمارستان ها نیز روز هشتم اردیبهشت رای خود را به صندوق ریختند.

در این انتخابات مردم 328 نمایندهٔ خود را به مجلس فرستادند تا نخست وزیر و رییس جمهوری عراق را برگزینند.

نتایج انتخابات مجلس عراق نشان داد که هیچ حزب و یا تشکیلاتی در این انتخابات اکثریت مطلق را به دست نیاورده است. بالاترین رتبه را ˈائتلاف دولت قانونˈ به رهبری ˈنوری المالکیˈ نخست وزیر کنونی و گروه های همراه او به دست آوردند که 96 کرسی مجلس را از آن خود کردند.

خاورم **2041**1651
کد N368788