دیده‌بان حقوق بشر از پاکستان خواست مانع اقدامات خصمانه علیه هزاره‌ها و شیعیان شود

دیده‌بان حقوق بشر از پاکستان خواست، برای توقف کشتارها و اقدامات خصمانه علیه هزاره‌ها و دیگر شیعیان توسط گروه‌های افراطی در بلوچستان، تمامی اقدامات لازم را اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیشین، این درخواست در یک گزارش 62 صفحه‌ای تحت عنوان " ما مرده متحرکیم: کشتار هزاره‌ها در بلوچستان پاکستان" مطرح شده که حملات گروه‌های شبه نظامی سنی به جامعه شیعیان هزاره در بلوچستان را مستند می‌کند.

از سال 2008 میلادی صدها تن از شیعیان هزاره در بدترین حملات هدفمند کشته‌ شده‌اند که می‌توان به بمب‌گذاری‌های کویته در ژانویه و فوریه سال 2013 میلادی که دست کم 180 تن در آن کشته شدند، اشاره کرد.

برد آدامز، مدیر آسیایی دیده بان حقوق بشر در بیانیه‌ای گفت: افراط گرایان با تفنگ و بمب هزاره‌ها را در حال اجرای مراسم مذهبی، نماز خواندن، رفتن به سر کارشان و یا انجام کارهای روازنه زندگی هدف قرار داده‌اند. برای هزاره‌ها هیچ مسیر، مرکز خرید، مدرسه یا اداره‌ای امن نیست. ناکامی دولت پاکستان برای پایان دادن به این حملات غیرقابل قبول و تعجب آور است.

دیده بان حقوق بشر افزود: حملات کنونی بدان معناست که نیم میلیون تن از اعضای جامعه هزاره در کویته در ترس زندگی می‌کنند، مجبور به محدود کردن فعالیت‌های خود هستند، در مضیقه‌ مالی به سر می‌برند و دسترسی کمی به آموزش و کار دارند. این وضعیت غیرقابل تحمل سبب شده تا تعداد بسیاری از هزاره‌ها از پاکستان فرار کرده و برای پناهندگی در کشورهای دیگر اقدام کنند.

دیده بان حقوق بشر برای این گزارش با بیش از 100 بازمانده، اعضای خانواده‌های قربانیان، مجریان قانون، مقامات امنیتی و کارشناسان مستقل مصاحبه کرده است.

براساس این گزارش، از سال 2008 میلادی جامعه شیعیان پاکستان هدف افزایش بی‌سابقه خشونت‌های فرقه‌ای بوده‌اند چرا که شبه نظامیان هزاران تن را در سراسر این کشور کشته‌اند. رهبران گروه "لشکر جهنگوی" که مسئولیت اکثر این حملات را به عهده گرفته‌اند همچنان به نقش فرماندهی خود ادامه داده و تحت پیگرد قرار نگرفته‌اند. تعدادی از شبه نظامیان ارشد لشکر جهنگوی که محکوم شده‌اند و همچنین تعدادی از مظنونین در شرایطی که مقامات قادر به توضیح آن نبوده‌اند از بازداشت نظامی یا مدنی فرار کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N368719