آژانس امنیت ملی آمریکا مجوز جاسوسی از 193 کشور را دارد

سیاسی

اسناد فوق محرمانه نشان می‌دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا تنها از انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزلند جاسوسی نمی‌کند و حق جمع‌آوری داده‌ها از سایر کشورها را دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: بنابر اسناد محرمانه حقوقی 2010، آژانس امنیت ملی آمریکا مجوز جمع‌آوری اطلاعات از تمام کشورهای جهان بجز انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزلند را دارد.

این مجوز از جانب دادگاه نظارت اطلاعات خارجی آمریکا تصویب شده و بر طبق این مجوز، آژانس امنیت ملی آمریکا اجازه جمع آوری اطلاعات و جاسوسی از 193 کشور را دارد.

این مجوز همچنین به این آژانس اجازه جمع‌آوری داده‌ها درباره سازمان‌های بین‌المللی چون بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، اتحادیه اروپا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را می‌دهد.

جمیل جعفر، معاون مدیر حقوقی اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا می‌گوید: این اسناد نشان دهنده فعالیت‌های گسترده اطلاعاتی آمریکا و همکاری و نقش دادگاه مذکور در کنترل این فعالیت‌ها است.

در این گزارش که با استناد به اسناد محرمانه در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده، تاکید دارد که آژانس امنیت ملی آمریکا نه تنها لزوما به جاسوسی از تمام کشورها به جز چهار مورد ذکر شده نمی‌پردازد، بلکه مجوز این کار را دارد.

در پی افشای جاسوسی این آژانس از رهبران اتحادیه اروپا، روابط بین آمریکا با این اتحادیه و سایر کشورها چون برزیل مخدوش شده است.

واشنگتن در توجیه این اقدام می‌گوید فعالیت جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا برای جلوگیری از حملات تروریستی نه فقط برای آمریکا بلکه برای سایر متحدانش ضرورت دارد.

انتهای پیام

کد N368718