ژاپن خواستارتحقیق کره شمالی درمورد اتباع ربوده شده این کشور شد

کره شمالی,اتباع ربوده شده

تهران - ایرنا - ژاپن روز سه شنبه خواستارتحقیق فوری و جامع کره شمالی درخصوص اتباع ژاپنی ربوده شده درسالهای قبل توسط ماموران این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری کیودو، ˈیوشیهیده سوگاˈ وزیر ارشد کابینه ژاپن و سخنگوی دولت در نشست خبری گفت: دولت امیدوار است که مسوولین کره شمالی اقدام جامعی را برای حل مساله اتباع ربوده شده ژاپنی ازجمله بازگردانده شدن این افراد صورت دهد.

وی افزود: دولت ˈشینزو ابهˈ نخست وزیر نهایت تلاشش را می کند تا مساله اتباع ربوده شده ژاپنی را حل و فصل کند.

اظهارات این مقام ژاپنی درحالی عنوان شده است که مقامات ارشد ژاپن و کره شمالی صبح امروز مذاکرات یک روزه یی را در ˈپکنˈ پایتخت چین برای گفت و گو در باره این مساله برگزار کردند.

این مذاکرات درپی توافق اولیه بین دو کشور در ماه مه (اردیبهشت) صورت می گیرد که طبق آن کره شمالی پذیرفته است تا در ازای لغو برخی از تحریمهای علیه این کشور، به تحقیق در مورد اتباع ربوده شده ژاپنی بپردازد.

براساس این گزارش، ˈکیچی فورویاˈ وزیر مسئول درمساله اتباع ربوده شده ژاپنی نیز در نشست خبری جداگانه گفت که پس از بررسی نتیجه مذاکرات جاری در ˈپکنˈ در باره لغو تحریمهای یکجانبه کشورش علیه کره شمالی تصمیم گرفته خواهد شد.

گفته می شود مقامات کره شمالی در مذاکرات ˈپکنˈ جزییات مربوط به تشکیل یک واحد ویژه برای تحقیق در باره ربوده شدن اتباع ژاپنی را به مقامات این کشور تشریح کرده اند.

این نشست در واقع با هدف بررسی پیشرفت در روند تحقیقات درباره سرنوشت غیرنظامیان ربوده شده ژاپنی از سوی عوامل کره شمالی در جریان جنگ سرد برگزار می شود.

کره شمالی در سال 2002 میلادی ربوده شدن 13 غیرنظامی ژاپنی را در دهه های1970 و 1980 برای آموزش جاسوسان خود به زبان ژاپنی تایید کرد. پنج نفر از این ربوده شدگان به خانه های خود بازگشتند اما پیونگ یانگ اعلام کرد هشت نفر دیگر جان سپردند.

آساق 1450**1577
کد N368626