شانس نوری المالکی برای نخست وزیری مجدد چقدر است؟

تسنیم نوشت:

یک رسانه عرب زبان با اشاره به جلسه اول پارلمان جدید عراق که قرار است تا ساعاتی دیگر برگزار شود به بررسی شانس نوری المالکی برای تکیه زدن بر کرسی نخست وزیری برای سومین بار پرداخته است.
پایگاه ایلاف در گزارشی با اشاره به اولین جلسه پارلمان عراق آورده است: درگیری‌هایی نظامی میان نیروهای امنیتی عراقی و گروه های مسلح جریان دارد اما امروز قرار است که اولین جلسه پارلمان عراق برگزار شود. اما سئوالی که مطرح است انتخاب نوری المالکی برای سومین بار است.

 این رسانه نوشت: فهرست تحت رهبری نوری المالکی که از سال 2006 تاکنون بر عراق حکومت می کند 92 کرسی از مجموع 328 کرسی را به دست آورد اما وی در معرض انتقادهای داخلی و خارجی قرار دارد و تسلط گروه های مسلح افراطی بر مساحت زیادی در شمال و غرب و شرق عراق چالش جدی برای وی به وجود آورده است.همچنین وی را متهم به حاشیه راندن سنی ها می کنند.

 ایلاف آورده است: در حالی که برخی خواستار کنار گذاشتن وی هستند اما وی تشکل کابینه را حق مسلم خود می داند. یک دیپلمات غربی گفت: رایزنی هایی در حال حاضر در داخل ائتلاف اتحاد ملی برای امکان معرفی فرد دیگری به جای مالکی مطرح است به ویژه که عراق روزهای حساسی را سپری می کند.

 این رسانه بیان کرد: مطابق قانون اساسی عراق ظرف مدت سی روز از تاریخ اولین جلسه پارلمان باید رئیس جمهور انتخاب شود و این با اکثریت دوم سوم نمایندگان مجلس است و اگر هیچ نامزدی اکثریت لازم را به دست نیاورد میان دو نامزدی که بیشترین رای را به دست آورده اند رقابت برقرار می شود و فردی که در رای گیری بعدی رای بیشتری آورد رئیس جمهوری می شود و رئیس  جمهوری نامزد فراکسیون اکثریت پارلمان را مامور تشکیل کابینه ظرف مدت ده روز از تاریخ انتخاب رئیس جمهوری می کند و نخست وزیر نیز وزیران خود را ظرف مدت 30 روز از تاریخی که مکلف می شود انتخاب می کند.

 این رسانه می‌نویسد: برخی ناظران مالکی را سیاستمداری ضعیف می دانند اما وی از سال 2010 بحران های مختلفی را پشت سر گذاشته است و تلاش های زیادی برای سلب اعتماد وی انجام شده است که راه به جایی نبرده است.مالکی دشمنان خود را متهم به کارشکنی می کند.

 ایلاف بیان کرد: مالکی در سال 2006 مورد حمایت آمریکا بود اما اخیر پس از حوادث امنیتی با انتقادهای آمریکایی ها روبرو شده است.حاکم الزاملی وابسته به فراکسیون صدر معتقد است: پس از انتخابات شانس مالکی بالا بود اما بحران امنیتی به وی ضربه زده است و هم اکنون شانس وی ضعیف است زیرا مشکلات امنیتی و مشکلات با کردها ، صدری ها و کردها دارد.

 این رسانه اعلام کرد: بر اساس عرف موجود در عراق نخست وزیر از میان شیعیان، ریاست پارلمان از میان سنی ها و رئیس جمهوری از میان کردها انتخاب می شود اما در قانون اساسی اعتقادی به این سهمیه بندی طایفه ای ندارد.با وجود اینکه نامزد قوی از میان شیعیان که بتواند با مالکی رقابت کند مطرح نشده است اما اخیر اسامی مطرح می شود به ویژه که مرجعیت شیعی بر تسریع در معرفی نخست وزیر اصرار دارد.

 از بین این افراد عادل عبدالمهدی معاون سابق رئیس جمهوری، ابراهیم الجعفری نخست وزیر سابق،احمد چلبی معاون نخست وزیر سابق و طارق نجم یکی از معاونان مالکی است.

 ایلاف نوشت: طرفداران مالکی وی را با توجه به اینکه فرماندهی کل نیروهای مسلح را نیز در اختیار دارد مرد مرحله کنونی می دانند و درباره تعویض آن هشدار می دهند.سامی العسکری همپمان نوری المالکی گفت: اگر بحران امنیتی کنونی در کشور وجود نداشت فرصت کافی برای تعویض نخست وزیر و تغییر فرمانده کل نیروهای مسلح وجود داشت اما زمان کنونی مناسب نیست.عراق در حال حاضر در جنگ به سر می برد و مالکی تنها نخست وزیر نیست بلکه فرمانده کل نیروهای مسلح است.

52261

کد N368622