بیانیه بانوان 40 تشکل دانشگاه آزاد درباره نوع برخوردها با مسأله حجاب

حجاب,دانشجويي,تشكل دانشجويي,دانشگاه آزاد اسلامي

بانوان فعال در 40 تشکل دانشجویی دانشگاه آزاد با صدور بیانیه‌ای بر مخرب بودن برخوردهای غیرفرهنگی با مقوله حجاب تاکید کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

«سلام بر دانش و دانشگاه و دانشگاهیانی که چراغ راه هدایت و راهنمایی ملت به سوی تعالی و سعادت و فضل و فضیلت می‌باشند. سلام بر جوانان برومندی که با سلاح علم در سرفرازی و اعتلا کشور، کشور عزیز اسلامی کوشا و در رسیدن به هدف‌های انسانی اسلامی از هیچ زحمت و کوشش دریغ ندارند. (صحیفه نور، جلد نهم، صفحه 185)

دانشگاه یکی از عرصه‌های فرهنگی و نسل‌ساز جامعه است. دانشگاه میزبان نسل امروز است تا نسل فردا را بسازد. دانشگاه نه تنها در عرصه علم و روحیه حقیقت‌جویی می‌بایست پیشتاز باشد بلکه در عرصه فرهنگی و معرفتی هم باید هدایتگر جامعه باشد. با پیروزی انقلاب اسلامی، جریان اسلامی و اخلاقی در دانشگاه های کشور هم به راه افتاد. دغدغه دینی و معرفتی در کنار دغدغه های استقلال علمی کشور به صورت یکپارچه در دانشگاه ها جان گرفت. همین شور و شعور انقلابی در دانشجویان موجب شد تا در 8 سال دفاع مقدس، دانشگاه ها و جوانان دانشگاهی هزاران شهید در راه عزت و استقلال دین و میهن تقدیم انقلاب اسلامی کنند. دانشگاه در سال های پس از جنگ و در هنگامه ساختن وطن هم کوشا و هدایت کننده بود. عرصه دانشگاهی کشور همواره در مقاطع مختلف به یاری این مرز و بوم شتافته و از همین رو است که امام خمینی (ره) معمار انقلاب اسلامی به این دانشگاه و دانشگاهیان سلام و درود می‌فرستد.

دانشگاهی که وظیفه خطیر چراغ هدایت و راهنمایی ملت را بر عهده دارد چگونه نمی‌تواند از پس مسائل فرهنگی خویش بربیاید؟! آیا مسأله حجاب در فرهیخته‌ترین عرصه کشور نیاز به برخوردهای حراستی دارد؟ آیا ما جایی فرهنگی تر از دانشگاه می توانیم پیدا کنیم و آنوقت حل مسائل فرهنگی را از راهی غیرفرهنگی می جوییم؟ اگر به نسل فرهیخته و دانشگاهی امروز خویش اعتماد نداریم چگونه از آن ها می خواهیم نسل آینده را پرورش دهند؟ در این سی و پنج سال که از انقلاب اسلامی که یک انقلاب فرهنگی بود می گذرد، هر روز شعار می دهیم که می بایست در مسائل فرهنگی کار فرهنگی کرد، آنوقت با یک اقدام مدبرانه فرهنگی این چنین برآشفته می شویم؟ مدیریت فرهنگی در دانشگاه، چشم انداز اعتماد و تدبیر می خواهد و با تهدید و فشار هیچ گاه کار فرهنگی به نتیجه نمی رسد.

ما فعالان دانشجویی و اساتیدی معتقدیم، برخورد مثبت و فرهنگی با مقوله حجاب قطعا اثربخش تر خواهد بود چرا که ما اکنون شاهد نتایج مخرب و غیر موثر برخوردهای غیرفرهنگی در طول سالیان پیش هستیم.

ما فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با حمایت از اقدامات آگاهانه، مسئولانه و متعهدانه ریاست محترم دانشگاه و نیز ریاست محترم حراست دانشگاه که فرزند انقلاب وبه فرموده امام خمینی کبیر (ره)چشم و چراغ مملکت هستند و با اتخاذ چنین تصمیمات عمیق و سازنده ‌ای در پی اثر بخشی مثبت و در خور جامعه اسلامی می‌باشند، تا بلکه به این نحو معضل حجاب از تهدید برای جامعه به فرصتی بی‌بدیل تبدیل نمایند، خواستار تداوم این نگاه فرهنگی و اثربخش در محیط دانشگاه و مدیریت آن هستیم.»

انتهای پیام

کد N368544