ژاپنی ها دراعتراض به تغییر قانون اساسی تظاهرات کردند

دولت,اعتراض

تهران - ایرنا - صدها ژاپنی روز سه شنبه در نزدیکی دفتر نخست وزیری در توکیو پایتخت تجمع کردند تا به طرح دولت برای تغییر قانون اساسی و لغو محدودیت های جاری در زمینه نقش نیروهای مسلح ژاپن اعتراض کنند.

به گزارش خبرگزاری کیودو از توکیو، یک گروه دو هزار نفری از معترضان صبح سه شنبه با سردادن شعارهایی چون «به صدای مردم گوش دهید» و «قانون صلح طلبانه را لغو نکنید» گردهم آمدند.

عصر روز گذشته - دوشنبه - نیز حدود 10 هزار نفر معترض بیرون دفتر نخست وزیری ژاپن تظاهرات کرده بودند.

این تظاهرات و اعتراض ها پیش از اقدام کابینه دولت «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن صورت می گیرد که انتظار می رود تغییر قانون اساسی این کشور را که به «قانون صلح طلبانه» معروف است، مورد تایید قرار دهد.

نخست وزیر ژاپن خواستار ایفای نقش بیشتر کشورش در اجرای صلح در جهان و برداشتن گام هایی برای داشتن جایگاه دفاعی است و علت اصلی آن هم تهدیدهای بالقوه نظامی از جانب کره شمالی و چین است.

قانون اساسی ژاپن پس از جنگ جهانی دوم با خط مشی مستقیم آمریکا تدوین شد و بر اساس آن مردم ژاپن برای همیشه باید به عنوان یک حق طبیعی برای کشور از جنگ خودداری کنند و نیروهای زمینی، هوایی و دریایی این کشور حق حضور در نبرد ندارند.

شینزو آبه و دیگر حامیان این تغییر معتقدند که این محدودیت ها باید از ارتش برداشته شود و سیاست دفاع شخصی ژاپن برای دفاع از امنیت این کشور کافی نیست.

منتقدین و مخالفان این اقدام نیز نگران آن هستند که تغییر قانون صلح طلبانه ژاپن سرآغازی برای درگیر شدن این کشور درجنگ ها و درگیری ها در جهان باشد.

آساق 1450**1545
کد N368189