رییس جمهور در مراسم گرامیداشت روز صنعت:| 181939

تورم نقطه به نقطه به زیر 15 درصد رسیده است

روحانی

بدانیم اگر حمایت در کنار رقابت نباشد حمایت مخرب خواهد بود/بیش از نیم قرن است که سابقه حرکت صنعتی در این کشور وجود دارد چطور هنوز نمی‌توانیم بگوییم ما صنعتی شدیم؟


                           

رییس جمهور با تاکید براینکه دولت به وعده خود در مهار تورم عمل کرده است، گفت:‌ امروز تورم نقطه به نقطه ما از حدود 44 درصد به 14.7 درصد است یعنی تورم نقطه به نقطه را به زیر 15 درصد رسانده‌ایم.
به گزارش خبرنگار ایلنا حسن روحانی به مناسبت روز صنعت و معدن در سالن اجلاس سران حاضر شد و ضمن تبریک ماه رمضان گفت: بسیاری از کشورها به دلیل اینکه صاحب منابع نفت و گاز بودند و یا اینکه منابع غنی در اختیار داشتند، صنعتی شدند و بسیاری از کشورهای دیگر نیز صنعتی شدند چون کنار آب‌های آزاد بودند و می‌توانستند با جهان خارج در ارتباط باشند.
وی افزود: برخی کشورها به دلیل موقعیت جغرافیایی و توسعه انسانی و یا داشتن دانشگاه‌های بزرگ صنعتی شدن را تجربه کرده‌اند اما در مورد کشوری که هم توسعه انسانی را داراست و هم بزرگترین مخازن گاز جهان را دارد، کشوری که دو هزار کیلومتر به آب‌های شمال و جنوب متصل است،کشوری که می‌تواند از مزیت های تجاری برخوردار باشد، کشوری که می‌تواند شرق و غرب و شمال و جنوب را به هم متصل کند و کشوری که این همه نابغه و صاحب نظر، دانشجو، استاد، دانشگاه و مراکز تحقیقاتی دارد و بیش از نیم قرن است که سابقه حرکت صنعتی در این کشور وجود دارد چطور هنوز نمی‌توانیم بگوییم ما صنعتی شدیم؟ اشکال از کجاست؟ اشکال از برنامه‌ها است؟
رئیس جمهور افزود: اشکال از برنامه‌ریزی دولت، قانون مجلس، سیاست‌های کلی و چشم‌انداز بیست ساله است؟ کلاه خودمان را یک بار قاضی کنیم و ببینیم اشکال از کجاست؟
وی خاطرنشان کرد: اگر دروازه‌های کشور را باز بگذاریم و تعرفه و حمایت را از تولید کنار بگذاریم آیا تولید ما توان رقابت با منطقه و جهان را دارد؟ مگر می‌شود در یک کشور برای همیشه از صنعت حمایت کرد؟ نوزاد و نوجوان نیاز به حمایت دارند اما جوان بالغ، توانمند و رشیدی که بیش از 40، 50 سال از عمرش گذشته باز هم نیاز به حمایت دارد؟
روحانی یادآور شد: بدانیم اگر حمایت در کنار رقابت نباشد حمایت مخرب خواهد بود. چرا بسیاری از صنایع ما بعد از 40، 50 سال قدرت رقابت ندارند؟ و تمام نامه‌هایشان در چند سال اخیر به رئیس جمهور و دولت این است که اگر دو مرکز بزرگ برای این صنعت وجود دارد مبادا که مرکز سومی تاسیس شود. چرا باید اینطور باشد؟
وی ادامه داد: تا چه زمانی باید از یک صنعت حمایت شود؟ صنعت چگونه باید روی پای خودش بایستد؟ آنهایی که تجربه بلند و طولانی در تولید و صنعت دارند بیایند با هم بنشینیم و گفتگو کنیم. مذاکره برد- برد تنها با خارجیان نیست، دولت و بخش خصوصی و قانون‌گذاری و تولیدگر هم باید مذاکرات داخلی با یکدیگر داشته باشند و دور هم بنشینیم و ببینیم مشکل از کجاست؟
رئیس جمهور با بیان اینکه ما نیاز به سرمایه طبیعی، انسانی و اجتماعی داریم گفت: اگر سرمایه طبیعی، معادن، جایگاه جغرافیایی و اتصال ما به آب‌های آزاد شمال و جنوب نبود ما دچار مضیقه‌ای بزرگ می‌شدیم و اگر توسعه انسانی در کشور نبود این میزان صاحب‌نظر در کشور با مشکل مواجه بودند.
وی با اشاره به اینکه در کنار این دو سرمایه نیاز به سرمایه اجتماعی داریم گفت: باید به یکدیگر اعتماد داشته باشیم و همچنین به آینده. باید همه به قانون احترام بگذاریم. باید ثبات و امنیت را در آینده کشور ببینیم. باید مطمئن باشیم دولت، دولتی نیست که در یک جلسه بدون مشورت و مطالعه تصمیم‌گیری کند. باید مطمئن شویم که این دولت توانمند است و قادر است ثبات و آرامش بازار را نگه دارد.
وی خاطرنشان کرد: شما امروز در موضوع تورم می‌بینید که دولت به آنچه قول داده است و اعلام کرده، بدان عمل کرده است. اگر در سال 92 گفته‌ایم تورم قابل مهار است امروز تورم نقطه به نقطه ما از حدود 44 درصد به 14.7 درصد است یعنی تورم نقطه به نقطه را به زیر 15 درصد رسانده‌ایم.
                       
کد N368181