برگزاری سمینار اتاق فکر جاده ابریشمی‌ها در چین

سیاسی

سمینار اتاق فکر 12 کشور نوار اقتصادی جاده ابریشم در چین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نخستین سمینار اتاق فکر 12 کشور نوار اقتصادی جاده ابریشم به ابتکار دانشگاه "رن مین" چین در پکن برگزار شد.

در این سمینار بیش از 40 نفر از دانشمندان کشورهای چین، ایران، روسیه، افغانستان و پاکستان شرکت کرده و درباره ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم به بررسی و تبادل نظر پرداختند.

علی بی نیاز، مشاور تحقیقاتی سفارت ایران در چین در این سمینار گفت: باید به نقش ایران در ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم اهمیت داد. ذخایر 600 ساله گاز طبیعی ایران می‌تواند به ایجاد این نوار کمک کند.

وی افزود: نباید نقش ایران را به عنوان کشوری بزرگ در منطقه، در امور جهانی از جمله ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم نادیده گرفت. ایران در جغرافیای سیاسی، اقتصادی و راهبردی از جایگاه جایگزین ناپذیری برخوردار است. چه در گذشته و چه در آینده، ایران با روش مختلفی با جهان تعامل داشته و خواهد داشت.

وی همچنین با توجه به دیدگاه مذهبی گفت: به دلیل اینکه ایران بر اعتقاد دینی خود اصرار می‌کند، می‌تواند، دین را به عنوان روشی برای مقابله با عوامل نامعلوم استفاده کند.

به گزارش رادیو چین، وی تاثیرات حضور ایران در امور بین‌المللی بر ایجاد نوار اقتصادی را تحلیل کرده و گفت: در آینده سه اقدام احتمالی وجود دارد که با بروز هر یک از این موقعیت‌ها، تقویت همکاری با چین از گزینه‌های لازم برای ایران است. این نیز از علل نقش مهم ایران در روند ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم به شمار می‌رود.

انتهای پیام

کد N367892