لاوروف: ناظران اوکراینی و اروپایی می‌توانند در ایست‌های بازرسی روسیه مستقر شوند

وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسکو پیشنهاد داده است که ناظران نماینده دولت کی‌یف و همچنین سازمان همکاری و امنیت اروپا در ایست‌های بازرسی روسیه در مناطق هم مرز با اوکراین مستقر شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: روسیه در نظر دارد تا پیش نویس قطعنامه‌ای را به سازمان همکاری و امنیت اروپا تقدیم کند که طبق آن به ناظران این سازمان اجازه دسترسی به ایست‌های بازرسی روسیه در مرز با اوکراین داده می‌شود.

وی افزود: این قطعنامه احتمالا شفافیت عملکرد طرف روسی را ضمانت خواهد کرد و نشان می‌دهد که این ایست‌های بازرسی مرزی به منظور اهداف غیرقانونی استفاده نمی‌شود.

لاوروف پس از گفت‌وگویی تلفنی با رهبران اوکراین، فرانسه و آلمان در اظهاراتی ویدئویی گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این پیشنهاد را مطرح کرده است. وی همچنین پیشنهاد داده است که ناظران سازمان همکاری و امنیت اروپا در همان ایست‌های بازرسی که در طرف روسیه قرار دارد مستقر شوند.

لاوروف گفت: دانستن این نکته حائز اهمیت است که دعوت روسیه از مرزبان اوکراینی و ناظران اروپایی تا زمانی که آتش بس برقرار باشد معتبر است.

وی همچنین تاکید کرد که رایزنی‌های مستقیم به زودی میان سرویس امنیت مرزی اوکراین و روسیه آغاز خواهد شد که به منظور توافق بر سر برخی عوامل در ایست‌های بازرسی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد که لازم است تمام طرف‌های درگیر در اوکراین از آتش بس پیروی کرده و هرچه زودتر روند صلح همگیر میان کی‌یف و نمایندگان مناطق جنوب شرق اوکراین آغاز شود.

همچنین به رغم روابط پرتنش کنونی میان مسکو و بروکسل روسیه آماده است تا هرچه سریعتر همکاری‌های سازنده با اتحادیه اروپا را ارتقاء دهد. سفرای اتحادیه اروپا باید راه‌حلی سیستماتیک برای تعاملات اقتصادی و سیاسی روسیه اتحادیه اروپا بیابند.

از سوی دیگر سازمان همکاری و امنیت اروپا تاکید کرد که اوکراین باید از خشونت علیه روزنامه نگاران خودداری کند. این اظهارات پس از کشته شدن فیلمبردار روسیه در منطقه دونتسک اوکراین مطرح شد.

این سازمان اروپایی با ارسال نامه‌ای به پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نوشت: خبرنگاران همچنان بالاترین هزینه را برای انجام فعالیت‌هایشان در مناطق جنگی پرداخت می‌کنند.

در ادامه این نامه آمده است: با مرگ آناتولی کلیان، شمار تلفات روزنامه نگاران کشته شده در مناطق شرقی اوکراین به پنج تن افزایش یافت. من از مقامات اوکراینی می‌خواهم تا درباره علت مرگ کلیان و سایر خبرنگاران و روزنامه نگاران کشته شده، تحقیق کرده و عوامل این حملات را مجازات کنند.

انتهای پیام

کد N367799