راستگو در گفت‌وگو با ایسنا:

با اصلاح‌ سیستم حاکم بر جامعه، کل جامعه صالح می‌شود

سیاسی

مدیر مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت:‌ اگر می‌خواهیم مصداق‌های صلاح و فساد در جامعه اجرا و تببین شود باید ابتدا امرا و علما صالح باشند چراکه این دو گروه در جامعه بسیار تاثیرگذار هستند.

حجت‌الاسلام والمسملین محمدحسن راستگو در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: پیامبر اسلام (ص) فرمودند:‌ دو گروه هستند که اگر صالح شوند کل امت و ملت صالح می‌شوند و اگر اینها فاسد شوند، کل امت و ملت فاسد می‌شوند. این دو گروه امرا و علما هستند، یعنی رهبران، فرمانروایان و دانشمندان و علما که نقش کلیدی در صلاح و فساد جامعه اجرا می‌کنند و اگر بخواهیم جامعه اصلاح شود باید این دو گروه اصلاح ‌شود و اگر دیدیم جامعه‌ای ناصالح است باز به این دو گروه برمی‌گردد.

وی گفت: در احادیث اسلامی داریم که معمولا مردم بر دین و آیین پادشاهان خود هستند یعنی بیشتر مردم آن چیزی را می‌پذیرند که رهبران و پادشاهان زمان به آن‌ عمل می‌کنند. اگر این دو روایت را کنار هم بگذاریم ما به مصداق‌های جامعه صالح و فاسد پی می‌بریم.

مدیر مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت:‌ از جمله عواملی که می‌تواند مصداق‌های صلاح و فساد را در جامعه تبیین و تعریف کند، ابتدا خانواده‌ها هستند و پس از آن عوامل خارجی و اجتماعی مهم است و گاهی عوامل اقلیمی در اینکه برای مردم جامعه چه چیزی تبیین و تعریف شود تاثیر بسیار زیادی دارد.

راستگو افزود: بهترین شیوه برای تبیین جامعه صالح و فاسد رسانه‌ها هستند که می‌توانند تاثیرگذار باشند، ولی اگر بخواهیم ویژگی‌های جامعه صالح و فاسد را بررسی کنیم نیاز به بررسی عوامل فراوانی دارد. پس گاهی از طریق نظام حکومت گاهی از طریق اطرافیان و گاه از طریق رسانه‌های جمعی و خانواده‌ها می‌توان این مسائل را تبیین و تعریف کرد.

وی تصریح کرد: جامعه صالح چند ویژگی دارد که ابتدای آن سیستم حاکم بر جامعه است. پس از حکومت، خانواده‌ها نقش بسیار مهمی در پدید آمدن ویژگی‌های جامعه صالح دارند اگر یک خانواده‌ای فرزندان خود را درست تربیت کند و تکامل یافته باشند، می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در رسیدن به جامعه صالح داشته باشد. در خانواده‌ای که مشکلات اقتصادی و فرهنگی موج بزند این خانواده تاثیر بسیار منفی بر روی جامعه می‌گذارد.

مدیر مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: پس از این دو گروه، حلقه آموزشی تاثیر بسیار زیادی در شکل گیری جامعه صالح و فاسد دارد. فرزندان ما اگر 24 ساعت وقت داشته باشند 5 تا 8 ساعتش را در مراکز آموزشی می‌گذارند پس این مراکز، تاثیر زیادی در تبیین و اجرای مصداق‌های جامعه صالح دارند. فرزندان ما حداقل 12 سال با یک سیستم آموزشی پرورش پیدا می‌کنند که این سیستم باید تاثیرات مثبتی برای فرزندان ما داشته باشند.

راستگو افزود: اگر به اطراف خود نگاه کنیم اکثر کسانی که در جامعه پیشرفت کرده‌اند و جزء بهترین‌ها هستند از خانواده‌های خوب و مدارس بسیار عالی و مذهبی آموزش دیده‌اند و پس از این موارد نظام اجتماعی تاثیرگذار است. وقتی در یک مملکتی مشروب‌فروشی و امکانات فساد نباشد طبعا رشد فساد در جامعه بسیار کمتر است. در مقابل جامعه‌ای که این‌گونه مسائل آزاد باشد و حتی گاهی حکومت‌ها به این مسائل اجتماعی دامن بزنند، فساد بیشتر است.

وی در پایان گفت: حلقه جهانی نیز تاثیرگذار است. امروزه نظام‌های اجتماعی و فرهنگ‌های مختلف بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند و زبان گویای آن‌ها در یک سری از سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی تعریف می‌شود. اگر این حلقه‌ها را بررسی کنیم در هر دو جنبه صلاح و فساد تمامی جوامع می‌تواند تاثیرگذار باشد. اگر از این مصداق‌ها درست استفاده کنیم تاثیرات مثبتی دارد ولی اگر صحیح استفاده نکنیم تاثیر بسیار منفی‌ای دارد. ما برای رسیدن به مصداق‌های صلاح باید فرهنگ درستی داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N367776