نتایج یک نظر سنجی: اردوغان با 55.2 درصد رئیس جمهوری ترکیه می شود

آمریکا اروپا

نتایج یک نظرسنجی در ترکیه نشان داد نخست وزیر کنونی این کشور در صورت نامزدی بیشترین بخت را برای انتخاب به ریاست جمهوری را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اشتاندارد، نظرسنجی که اخیرا توسط موسسه افکارسنجی گنار ترکیه انجام گرفته حاکی است "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز خواهد شد.

بر این اساس اردوغان در صورت نامزدی 55.2 درصد آرای انتخاباتی را از آن خود خواهد کرد. به این ترتیب وی می تواند خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری دهم آگوست (نوزدهم مرداد) بداند و دیگر نیازی به برگزاری انتخابات دور دوم در روز بیست و چهارم  آگوست (دوم شهریور) نیست.

این در حالی است که "اکمل الدین احسان اوغلو" نامزد احزاب سکولار اپوزیسیون که به عنوان رقیب اصلی اردوغان به شمار می رود، تنها 35.8 آرا را از آن خود کرده است. روز گذشته نمایندگان پارلمانی احزاب "حزب جمهوری خلق" (CHP) و "حزب جنبش ملی" (MHP) توافقنامه حمایت خود از احسان اوغلو در انتخابات ریاست جمهوری را به "جمیل چیچک" رئیس پارلمان ترکیه ارائه کردند.

هر چند حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) هنوز نامزد خود را که گفته می شود کسی جز اردوغان نیست، معرفی نکرده اما گمانه زنی ها از اعلام رسمی نامزدی وی در این انتخابات در روز سه شنبه حکایت دارد.