درخواست دیده‌بان حقوق بشر برای توقف کشتار اقلیت شیعه در پاکستان

حقوق بشر,پاكستان,ديده‌بان حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر با محکوم کردن حملات علیه اقلیت شیعه در بلوچستان پاکستان از دولت این کشور خواست تا اقدامات لازم را برای متوقف کردن گروه‌های تندرو در ادامه‌ کشتارها و بدرفتاری علیه مسلمانان شیعه بکار گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده‌بان حقوق بشر در گزارش 62 صفحه‌ای به جزییات حملات گروه‌های شبه نظامی سنی علیه شیعیان پاکستان به ویژه در بلوچستان پرداخته است. از سال 2008 تاکنون صدها تن از شیعیان این منطقه در نتیجه‌ بمبگذاری و دیگر اقدامات خشونت آمیز جان خود را از دست دادند.

براد آدامز سرپرست بخش آسیا در دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت: تندروهای سنی با اسلحه و بمب شیعیان را در حالی که آنها به اعمال روزانه خود همچون شرکت در مراسم مذهبی، می‌پردازند هدف قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: در پاکستان هیچ مسیر مسافرت و یا رفت و آمد به محل کار و مدرسه وجود ندارد که برای اقلیت شیعه ایمن باشد. کوتاهی دولت برای مبارزه با این حملات همان اندازه که شوک برانگیز است غیرقابل قبول نیز هست.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر ادامه‌ حملات علیه شیعیان در پاکستان به ویژه گروه هزاره در بلوچستان نشان می‌دهد که جمعیت زیادی از این افراد همواره با ترس زندگی می‌کنند و به دلیل محدودیت‌شان در رفت و آمد، مشکلات مالی زیادی برای آنها به وجود آمده است.

آنها همچنین به درستی نمی‌توانند به امکانات آموزشی و اشتغال دسترسی داشته باشند.

این سازمان در گزارش خود با بیش از صد نفر از نجات یافتگان این حملات، اعضای خانواده قربانیان، ماموران اجرای قانون و مقامات امنیتی گفت‌وگو کرده است که نشان می‌دهد از سال 2008 تاکنون جمعیت اقلیت شیعه در پاکستان به شکلی غیرقابل تصور هدف خشونت‌های فرقه‌ای شبه نظامیان سنی قرار گرفته‌اند که منجر به کشته شدن هزاران تن از آنها شده است.

پاکستان هم اکنون حدود 185 میلیون نفر جمعیت دارد که 95 درصد از آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. از این میزان 75 درصد سنی و 20 درصد شیعه هستند.

در گزارش دیده بان حقوق بشر آمده است که حضور طالبان در افغانستان یکی دیگر از عوامل افزایش حملات علیه شیعیان پاکستان بوده است، به عنوان مثال در اوت سال 1998 نیروهای طالبان در یکی از شهرهای شمالی افغانستان دست کم 2 هزار غیرنظامی را که تعداد زیادی‌شان شیعه بودند کشتند.

این سازمان در پایان از دولت پاکستان خواست تا هرچه فوری اقدامات لازم را برای متوقف کردن گروه‌های شبه نظامی تندرو در منطقه بلوچستان بکار گیرد و مانع از کشتارهای بیشتر و دیگر بدرفتاری‌ها علیه مردم این منطقه شود.

انتهای پیام

کد N366987