کوثری: داعش بدون مجوز آمریکا و عربستان جرات چنین تحرکاتی را ندارد

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، آمریکا، صهیونیست‌ها و عربستان سعودی را گردانندگان اصلی داعش در عراق دانست و گفت که این گروهک بدون مجوز آمریکا و عربستان جرات چنین تحرکاتی را ندارد .

اسماعیل کوثری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: عمده نیروهایی که تحت عنوان داعش سازمان پیدا کرده‌اند بعثی‌های عراق و فرماندهان زمان صدام هستند و خود اعضای داعش رقم قابل توجهی نبودند. این اشکال به مسئولین سیاسی عراق وارد است که چرا برخی از فرماندهان خائن را عوض نکرده بودند.

وی افزود: با موفقیت‌هایی که برای نیروهای مردمی و ارتش عراق به دست آمده به زودی شاهد سرکوب گروهک داعش خواهیم بود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به ادعای اخیر داعش مبنی بر برپایی خلافت اسلامی خاطر نشان کرد: اعضای داعش در حدود سه تا چهار هزار نفر هستند که ادعاهای زیادی دارند. اینها با تبانی با نیروهای بعثی به ظاهر قدرتی پیدا کرده‌اند، اما اصلا در این حد نیستند و تشکیل خلافتشان هم در حد یک ادعاست چرا که چنین توانایی در داعش وجود ندارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه داعش با استکبار جهانی، آمریکا و صهیونیست‌ها هماهنگ است اضافه کرد: اگر مجوز آمریکا و عربستان نبود قطعاً آنها جرأت چنین تحرکاتی را نداشتند.

کوثری با بیان اینکه آمریکا، عربستان و امارات نقش اصلی را در تشکیل طالبان و القاعده داشتند یادآور شد: داعش هم توسط آمریکا و کشور‌های هم‌پیمان آن در منطقه ایجاد شده و اگرچه در برخی مسائل جزئی اختلافاتی دارند اما آمریکا، صهیونیست‌ها و عربستان گردانندگان اصلی داعش هستند.

انتهای پیام

کد N366637