کارشناس قزاقستانی: جهان منتظر لغو تحریم های ضدایرانی است

قزاقستان,لغو تحریم

مسکو-ایرنا- یک کارشناس قزاقستانی با اشاره به شرایط مساعد برای لغو تحریم ها علیه کشورمان و رفع هر گونه نگرانی درمورد برنامه هسته ای ایران گفت : با خوش بینی به حل وفصل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای ایران می نگریم و همانند جهانیان در انتظار لغو تحریم های ضدایرانی هستیم.

دارخان ولی خانف رییس مرکز تجزیه و تحلیل اطلاعات ˈکاسپین بریجˈ قزاقستان که برای شرکت در همایشی بین المللی به مسکو سفر کرده است، روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به روند مثبت مذاکرات هسته ای ایران و۱+۵، طرف های گفت و گو کننده به عقد موافقت نامه هسته ای نزدیک شده اند.

وی افزود : امروز توجه جامعه جهانی به ایران متمرکز شده است و همه در انتظار حل و فصل کامل مسایل مربوط به فعالیت های هسته ای ایران هستند.

ولی خانف گفت : قزاقستان هم مانند بسیاری از کشورهای جهان به گسترش همکاری ها با ایران امیدوار است و همسایگی دو کشور در منطقه دریای خزر، زمینه مناسبی را برای بسط و توسعه همکاری های دو جانبه به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: به همین دلیل در انتظار لغو تحریم ها در مورد ایران هستیم و برای نتایج مذاکرات ایران و گروه 1+5 اهمیت فراوان قائل هستیم تا با رفع محدودیت های موجود، از ظرفیت های روابط دو کشور به طور مناسب و شایسته استفاده شود.

رییس مرکز تجزیه و تحلیل اطلاعات ˈکاسپین بریجˈ قزاقستان در مورد تاثیر لغو تحریم ها بر روابط ایران و قزاقستان خاطرنشان کرد : طبیعی است که این امر بر روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور دوست و همسایه تاثیر مثبت می گذارد اما در مورد میزان تاثیر آن باید منتظر بشیم تا این تحریم ها لغو شود و پس از اقدامات دو کشور به ارزیابی آن بپردازیم.

وی افزود : طبیعی است پس از لغو تحریم ها، قزاقستان از آن استقبال و به نقش خود در روند حل و فصل مساله هسته ای ایران اشاره خواهد کرد زیرا دو دور از مذاکرات هسته ای در آلماتی قزاقستان برگزار شد.

کارشناس قزاقستانی معتقد است که کشورش توسعه مناسبات با ایران را با توجه به روابط ایران با آمریکا و اتحادیه اروپا پیش خواهد برد.

ولی خانف اضافه کرد : روابط ایران و آمریکا حول مسایلی همچون مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و همکاری درعراق برای مبارزه با این پدیده بین المللی و همکاریهای ایران و اتحادیه اروپا هم در مورد مسایلی همچون صادرات گاز توسعه بیابد.

وی اضافه کرد : روابط با ایران برای قزاقستان اهمیت فراوان دارد و آستانه توسعه همکاری ها با تهران درعرصه هایی همچون اقتصادی، سیاسی، حمل و نقل و انرژی و مسایل دریای خزر را هدف قرار داده است.

ولی خانف گفت : در حال حاضر ایران و قزاقستان در چارچوب سازمان همکاری شانگهای با یکدیگر همکاری می کنند و امیدواریم تعامل دو کشور با توجه به اشتراکات مذهبی و فرهنگی و انسانی به مشارکت راهبردی درازمدت تبدیل شود.

وی افزود: روابط ایران و قزاقستان در دوره 23 ساله پس از فروپاشی شوروی همواره مبتنی بر اصل حسن همجواری و دوستی بوده است و دریای خزر و امکانات حمل و نقل آن دو کشور را به یکدیگر نزدیک کرده است که اطمینان دارم با حکمت و درایت مسئولان دو کشور شاهد شکوفایی روابط دوجانبه باشیم.

وی گفت : از مهم ترین عرصه های همکاریهای ایران و قزاقستان بخش انرژی است و دو کشور برای صادرات نفت خام قزاقستان به ایران مذاکراتی انجام داده اند.

کارشناس قزاقستانی ابرازامیدواری کرد با لغو تحریم ها درمورد ایران، تحویل نفت قزاقستان به کشورمان که در چند سال اخیر به دلیل محدودیت های اقتصادی متوقف شده است، از سر گرفته شود.

وی اضافه کرد: انتظار می رود، با لغو تحریم ها، صادرات غلات و جو به ایران با تسهیلات و حجم بیشتری انجام گیرد و توسعه حمل و نقل میان دو کشور، موجب گسترش امکانات بندر آکتائو قزاقستان خواهد شد.

کارشناس قزاقستانی گفت: در این میان بندر امیرآباد ایران در ساحل دریای خزر هم نقش مهمی در بارگیری و حمل کالاها خواهد داشت. علاوه بر آن احداث جاده اوزن- گرکان به حمل و نقل زمینی محمولات میان ایران و قزاقستان کمک شایانی خواهد کرد.

وی سفر هیات های دو کشور را عامل مهم توسعه روابط میان ایران و قزاقستان خواند و افزود: اخیرا معاون نخست وزیر و وزیر صنایع و فناوریهای نوین قزاقستان از تهران دیدار کرد و در جریان این سفر تفاهم نامه همکاری شرکت ˈقازگئولوگیˈ قزاقستان و سازمان اکتشاف و بهره برداری از معادن جمهوری اسلامی ایران امضا شد.

وی اضافه کرد: از ایران هم هیاتی عالی رتبه از استان خراسان رضوی از استان ˈ مانگیستائوسˈ قزاقستان دیدار کرد و دو طرف راههای گسترش همکاریهای بازرگانی و اقتصادی را بررسی کردند.

ولی خانف گفت: امیدوارم تلاش های دو کشور برای گسترش همکاریها به ثمر نشیند و شاهد توسعه بیش از پیش روابط دو کشور دوست و همسایه باشیم.

اروپام/2242**۵۱۸ ** 1064
کد N366610