غربی‌ها به دنبال توافقنامه‌های تسلیحاتی چند میلیارد دلاری با هند

مقامات دولت‌های غربی برای امضای توافقنامه‌های تسلیحاتی با نخست وزیر هند که چندین میلیارد دلار ارزش دارد، قرار است در 10 روز آینده به دهلی نو سفر کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سیاستمداران ارشد فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی قرار است در 10 روز آینده به هند بروند و این در حالی است که نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور به دنبال تسریع مدرن کردن تسلیحات ارتش هند است که اکثرا ساختشان به دوران شوروی باز می گردد.

مودی به دنبال تقویت ظرفیت‌های ارتش هند و تبدیل شدن به بزرگترین وارد کننده تسلیحات است و این مساله را به هدف خود تبدیل کرده است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه اولین فردی است که امروز (دوشنبه) وارد هند می‌شود و اولویت اصلی وی بستن قرارداد معلق فروش 126 جنگنده رافائل ساخت فرانسه به ارزش 15 میلیارد دلار است.

جان مک کین، سناتور آمریکایی نیز چند روز بعد به هند سفر می‌کند و هدفش فروش و سرمایه‌گذاری ایالات متحده در بخش تسلیحاتی هند است.

مک کین روز پنج شنبه به سنای آمریکا گفت: این برهه‌ای از زمان است که ما می‌توانیم ظرفیت‌های دفاعی، تکنولوژیکی و همکاری آمریکا با هند را افزایش دهیم.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در هفته دوم ژوئیه به همراه جورج آزبورن، وزیر اقتصاد دولت لندن به دهلی می‌رود.

روسیه که برای چندین سال متوالی تامین کننده ارشد تسلیحات برای هند بوده، دو هفته قبل دیمیتری روگوزین، معاون نخست وزیر این کشور را به دهلی اعزام کرد تا با مقام‌های هند درباره قراردادهای تسلیحاتی به گفت‌وگو بپردازد و از این بابت از انگلیس، فرانسه و آمریکا جلوتر است. با این حال مقام‌های غربی می گویند وزیر امور خارجه هند از پیشنهاد اخیر روسیه در فروش هلیکوپترهای تهاجمی 35 mi به پاکستان که رقیب هند است ناراضی است و به همین خاطر به دنبال سرمایه‌گذاران و فروشندگان تسلیحاتی به غیر از مسکو است.

هند سال گذشته میلادی مبلغ شش میلیارد دلار برای واردات تسلیحات هزینه کرد.

وزیر صنعت و تجارت هند نیز گفته که سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش تسلیحات به آمادگی دفاعی کشور کمک کرده و باعث کاهش وابستگی به واردات و در نهایت ذخیره میلیاردها دلار ارز می‌شود.

انتهای پیام

کد N366444