نتانیاهو نگران خطر اقدامات تروریست های داعش علیه اردن است

داعش,اردن

تهران- ایرنا- ˈبنیامین نتانیاهوˈ رییس کابینه رژیم صهیونیستی، نگران خطر اقدامات تروریستی گروهک داعش علیه اردن است.

شبکه ˈالمیادینˈ روز دوشنبه، اعلام کرد: نتانیاهو، نسبت به انتقال موج افراطی گری داعش به اردن در آینده نزدیک ابراز نگرانی کرد.

در حالی ابراز نگرانی نتانیاهو درباره اقدامات داعش در اردن منتشر می شود که تاکنون صدها زخمی این گروهک تروریستی در سوریه برای درمان به سرزمین های اشغالی منتقل شده و توسط پزشکان اسراییلی درمان شده اند.

رییس کابینه رژیم صهیونیستی طی سخنانی در اندیشکده مطالعات امنیت ملی در تل آویو از جامعه جهانی خواست تا از نظام حاکم بر اردن در برابر تهدید افراطیون حمایت کند.

بنا بر گزارش این شبکه، سخنان روز گذشته نتانیاهو درباره لزوم دخالت اسراییل و جامعه جهانی برای حمایت از اردن، امری تازه نیست و طی هفته های گذشته مقدمات بیان صریح آن از سوی مقام های تل آویو فراهم شده بود.

هفته گذشته یک پایگاه اینترنتی آمریکایی اعلام کرد که دیپلمات های اسراییلی به همتایان آمریکایی خود گفته اند که با توجه به تحولات اوضاع در عراق تل آویو آماده انجام عملیات نظامی برای نجات کشور اردن از خطر گروه های مسلح افراطی است.

براساس همین گزارش، سپس ˈلیبرمنˈ وزیر خارجه اسراییل(رژیم صهیونیستی) اعلام کرد که اسراییل با هماهنگی و همکاری کشورهای منطقه و آمریکا و اروپا به حفظ ثبات در اردن کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر منابع امنیتی اسراییل هم به روزنامه ˈهاآرتصˈ گفته اند که کابینه نتانیاهو نگرانی خانواده سلطنتی اردن نسبت به اوضاع منطقه را درک می کند و کمک های متعدد و مختلفی را در صورت نیاز به اردن تقدیم خواهد کرد.

اما، تل آویو معتقد است اوضاع در آینده نزدیک به مرحله ای نمی رسد که به دخالت اسراییل به نفع اردن منجر شود.

به نوشته هاآرتص، اگر تشنج افزایش یابد، مجاز است که اردن کمک اسراییل را خواستار شود، ولی تل آویو تا حد امکان دخالت خود در امور را به صورت غیر علنی انجام خواهد داد تا در جهان عرب چنین برداشت نشود که اردن متحد اسراییل است.

روزنامه ˈیدیعوت آحارانوتˈ هم اعلام کرد که سخن گفتن از نقش اسراییل به عنوان شریک در دخالت آمریکا برای کمک به اردن، امری کاملا منطقی است، مخصوصا که اسراییل در گذشته هم چندین بار در کنار اردن ایستاده است.

در عین حال تل آویو مرزهای شرقی خود با اردن را بخشی از حریم حمایت از خود در برابر فروپاشی کشورهای عربی مانند سوریه و عراق می داند.

شاید بتوان گفت که آشکارترین موضع اسراییلی ها در قبال این امر، سخنان آنان در باره خط دفاع (رویایی) از اسراییل است. بسیاری از مسئولان امنیتی در تل آویو معتقدند که خط دفاع از اسراییل از مرزهای اردن و عراق آغاز می شود و در دریای مدیترانه پایان می یابد.

خاورم 1491**7074**1275
کد N366305