درگیری شدید بین نیروهای دولتی و شورشیان در کردفان سودان

هم‌زمان با گلوله‌باران مرکز کردفان جنوبی از سوی شورشیان، درگیری‌های شدیدی میان آنها با نیروهای دولتی سودان درگرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری صدای روسیه، یکی از ساکنین "کادوگلی"، مرکز کردفان جنوبی که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت که عبور گلوله‌ها را بر فراز خانه‌اش دیده و عنوان داشت که این خمپاره‌ها از سوی "جنبش آزادی بخش مردم سودان-شمال" شلیک شده است.

گزارش‌های تلفات این درگیری هنوز مشخص نیست.

جنبش آزادی بخش مردم سودان-شمال در اعلامیه‌ای اظهار کرد: واحدهای توپخانه‌ای ما موقعیت‌های نظامی را در داخل شهر کادوگلی و اطراف شهرهای الحمرا و دالداکو گلوله‌باران کردند.

حمله به کادوگلی هم‌زمان با حملات سنگین شورشیان علیه نیروهای دولتی در منطقه الاتمور واقع در 45 کیلومتری پایتخت آغاز شد.

جنبش آزادی بخش مردم سودان – شمال هم‌چنین اعلام کرد درجریان درگیری بر سر منطقه‌ای که نیروهای ارتش سودان گفته بودند در تاریخ 6 ژوئن آن را "آزاد" کرده‌اند، 15 نفر از نیروهای دولتی کشته و یک دستگاه تانک آنها منهدم شد.

خالد سعد، سخنگوی نیروهای نظامی سودان به خبرگزاری فرانسه گفت: جنگ مهیبی در آنجا رخ داد، آنها تلاش کردند که به منطقه الاتمور حمله کنند اما نیروهای ما آنها را شکست دادند. نیروهای ما بعد از کشتن نزدیک به 50 نفر از شورشیان هنوز کنترل منطقه را در دست دارند.

درگیری‌های در کردفان جنوبی در دو ماه گذشته به شدت تشدید شده‌ است.

جنبش آزادی بخش مردم سودان – شمال، کادوگلی را از اواخر سال 2012 گاه و بیگاه زیر گلوله‌باران خود قرار داده است. در جریان این درگیری‌ها دولت اعلام کرده که عده‌ای از غیرنظامیان کشته شده‌اند.

روز چهارشنبه، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که تشدید بمباران هوایی در کردفان جنوبی در هفته‌های گذشته شاید بخشی از تلاش‌های دولت برای متفرق کردن جمعیت منطقه باشد.

ربیع عبدلاتی عبید، عضو ارشد حزب حاکم سودان اعلام کرد که دفاع و حفاظت از شهروندان وظیفه دولت است و دولت باید همزمان برای ایجاد امنیت و صلح در منطقه تلاش کند.

همانند درگیری‌های 11 ساله در دارفور سودان، جنگ سه ساله‌ کردفان جنوبی نیز به دلیل شکایت‌های گروه‌های غیرعرب از نادیده گرفته شدن و تبعیض از سوی دولت‌ حاکم عرب خارطوم ایجاد شده است.

انتهای پیام

کد N366182