اوباما: تروریست‌های اروپایی، تهدیدی برای آمریکا هستند

سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد اروپایی‌هایی که در جنگ‌های سوریه و عراق حضور داشته‌اند، برای آمریکا تهدید هستند چرا که پاسپورت‌هایشان نشان می‌دهد آن‌ها می‌توانند بدون ویزا وارد آمریکا شوند.

رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد اروپایی‌هایی که در جنگ‌های سوریه و عراق حضور داشته‌اند، برای آمریکا تهدید هستند چرا که پاسپورت‌هایشان نشان می‌دهد آن‌ها می‌توانند بدون ویزا وارد آمریکا شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، قریب به 800 شهروند فرانسوی بنابر تخمین‌های اخیر، زمانی را برای حضور در جنگ داخلی سوریه گذرانده‌اند و بلژیک نیز اعلام کرده که 200 تن از شهروندان این کشور نیز همین کار را انجام داده‌اند.

انگلیس تعداد شهروندان این کشور دخیل در جنگ داخلی سوریه را 400 تن اعلام می‌کند.

افرادی که دارای پاسپورت‌های فرانسوی، بلژیکی و انگلیسی هستند در کنار سایر کشورهای اروپایی برای ورود به آمریکا نیازمند ویزا نیستند و به این ترتیب می‌توانند تهدیدی بالقوه برای ایالات متحده باشند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان مصاحبه با شبکه خبری ای.بی.سی. هشدار داد: ما ابراز همدردی اروپایی‌ها را با شبه‌نظامیان و تروریست‌های عراق و سوریه دیده‌ایم چرا که آن‌ها به این دو کشور می‌روند و در صحنه نبرد حضور می‌یابند و سپس به کشورهای خود بازمی‌گردند. این تروریست‌ها پاسپورت اروپایی دارند. آن‌ها برای ورود به آمریکا نیازمند ویزا نیستند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: حال، ما باید زمان زیادی را صرف کنیم و سال‌های زیادی را پشت سر بگذاریم تا مطمئن شویم که آژانس‌های اطلاعاتی ما می‌توانند ایمن و بی‌خطر بودن اروپایی‌ها را که به آمریکا می‌آیند تضمین کنند.

اوباما در ادامه به برنامه "این هفته" شبکه خبری ای.بی.سی گفت: ما باید نظارت، شناسایی و اطلاعات خود را در اروپا تقویت کنیم. نیروهای ویژه باید نقش مهمی را در این زمینه ایفا کنند.

نگرانی‌ها زمانی در این باره افزایش یافت که مهدی نموشه فرانسوی پس از بازگشت از سوریه، به یک موزه یهودیان در بروکسل، بلژیک تیراندازی کرد و چهارتن از جمله یک زوج اسرائیلی را کشت و هم‌اکنون در انتظار حکم نهایی است.

پیتر کینگ، قانونگذار جمهوری‌خواه در پاسخ به صحبت‌های اوباما گفت: رئیس جمهور آنچنان که باید به این مساله توجه نمی‌کند. او باید تهاجمی‌تر رفتار کند. سوریه بزرگترین تهدید است. نه تنها هزاران اروپایی که ویزای ورود به آمریکا را احتیاج ندارند، به سوریه می‌روند، بلکه صدها شهروند آمریکایی نیز هم‌اکنون به سوریه می‌روند.

انتهای پیام

کد N366181