چین 113 تن را در سین‌کیانگ به حبس محکوم کرد

دادگاه‌های منطقه سین‌کیانگ چین 13 تن را به اتهام ارتکاب جرائم و فعالیت‌های تروریستی به 10 سال حبس یا حبس ابد محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اعلام این احکام پس از آن انجام شد که پکن متعهد شد به سرکوب افراط گرایان و گروههای جدایی‌طلب در سین کیانگ واقع در غرب چین بپردازد.

سین کیانگ، استانی با منابع فراوان و هم مرز با آسیای مرکزی برای پکن که نیازمند منابع تامین انرژی است، از اهمیت فراوان برخوردار است و تحلیل‌گران می‌گویند: دولت چین با اقدامات خود به دنبال کنترل بیشتر در این استان و از میان برداشتن اویغورهاست.

وب سایت رسمی خبری یتانشان سین کیانگ اواخر روز شنبه گزارش داد: محکوم شدن این 113 تن توسط 11 دادگاه محلی و شهری در منطقه کاشغر صورت گرفت و قومیت این افراد هنوز مشخص نشده است اما آن‌ها اسامی اویغوری دارند.

در گزارش این وب سایت آمده است: این افراد به اتهام ارتکاب جرائمی نظیر دخیل بودن در سازمان‌های تروریستی، رهبری یا حضور در عملیات تروریستی، تحریک تنفر قومیتی و مذهبی و تبعیض قومی، داشتن دو زن، قاچاق مواد مخدر و سرقت محکوم شده‌اند.

سخنگوی کنگره جهانی اویغور، بزرگترین گروه در تبعید اویغورها گفت: یک رقابت در میان مناطق مختلف چین برای دستگیری و محکوم کردن اویغورها پدید آمده است. اویغورهایی که نارضایتی خود را بابت سرکوب چین علیه خودشان ابراز می‌کردند، هم اکنون تروریست خوانده می‌شوند.

انتهای پیام

کد N366109