غسان بن جدو در گفتگو با مهر:

ارتباط حوادث سوریه و عراق با مذاکرات هسته‌ای/ آمریکا خواستار گفتگو با ایران در مسائل منطقه‌ است

ایران در جهان

مدیر شبکه المیادین با اشاره به تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران در موضوعات غیر هسته ای، حوادث سوریه و عراق را با این مذاکرات مرتبط دانست.

"غسان بن جدو" مدیر شبکه المیادین در بیروت از جمله شخصیتهایی است که استعفایش از شبکه الجزیره قطر به علت سیاستهای ضدسوری در رسانه ها بازتاب فوق العاده ای داشت و بعدها باعث آغاز استعفاهای سریالی گویندگان و خبرنگاران از شبکه های الجزیره قطر و العربیه عربستان سعودی شد. وی طی سالهای اخیر با انجام گفتگوهای ویژه با "سید حسن نصرالله" دبیرکل حزب الله لبنان و "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه به شخصیت مهم رسانه ای جهان عرب تبدیل شده است.

وی در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره تحولات اخیر در صحنه سوریه و عراق، اظهار داشت: آنچه در سوریه و عراق رخ می دهد با مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 مرتبط است. مذاکرات با ایران تاکنون فقط بر موضوع فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران و تحریمها تمرکز داشته است، اما واشنگتن خواستار آغاز گفتگوها و مذاکرات جامع تر از این با ایران است.

وی تاکید کرد: آمریکایی ها خواهان مذاکره با ایران در موضوعاتی نظیر افغانستان، فلسطین، سوریه، لبنان و عراق هستند. اما ایران تاکنون بر این مسئله تکیه داشته که تنها باید روی مذاکرات هسته ای تمرکز کرد و اگر پیشرفتی در این مذاکرات حاصل شد، پس از آن می توان درباره دیگر مسائل مذاکره کرد.

بن جدو افزود: من معتقدم نتیجه مذاکرات ایران و آمریکا در موضوع هسته ای به طور ویژه بر روند تحولات سوریه و عراق تاثیر خواهد گذاشت ، چه به صورت مثبت و یا به صورت منفی. اما باید بر این مسئله تاکید کنم که طرف ایرانی تاکنون هیچ گونه عقبگردی در مذاکرات نداشته و دستاوردهایی نیز داشته است. در مقابل طرف آمریکایی نیز به طور تلویحی به این مسئله که ایران یک کشور بزرگ و تاثیرگذار منطقه ای است و همچنین یک کشور هسته ای است اذعان کرده است.

وی تاکید کرد: البته آنها به طور علنی به این مسئله که ایران یک کشور هسته ای و تاثیرگذار منطقه ای است اذعان نکرده است اما هم اکنون براساس همین واقعیتها مذاکرات با ایران را ادامه می دهد.