خودسوزی یک ژاپنی دراعتراض به سیاست های دولت این کشور

دولت,اعتراض

تهران- ایرنا- یک مرد میانسال ژاپنی یکشنبه در اعتراض به سیاست های دفاعی دولت در ˈتوکیوˈ پایتخت این کشور اقدام به خودسوزی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از توکیو، ˈدائیجی

کوبوتا ˈ یک افسر مقر پلیس ˈشین جوکوˈ گفت: مرد مذکور که 50 تا 60 ساله بنظر می رسید در ایستگاه شلوغ خط آهن ˈشین جوکوˈ در توکیو اقدام به خودسوزی کرد.

پلیس ژاپن درحال تحقیق درمورد علت این خودسوزی است اما تصاویر منتشرشده مردی را نشان می دهد که برروی یک پل عابر پیاده درحالیکه دو بطری درکنارش قراردارد، نشسته است.

شاهدان می گویند وی پس از آنکه با استفاده از یک بلندگو اعتراضش را به تغییر سیاست های دفاعی کشورش اعلام کرد، با ریختن بطری حاوی بنزین درمقابل چشم عابرین اقدام به خودسوزی کرد.

تلویزیون ملی ˈان اچ کیˈ ژاپن نیز تصاویری را از اقدام ماموران آتش نشانی برای خاموش کردن شعله های آتش پخش کرد.

براساس این گزارش،کابینه ˈشینزو آبهˈ، نخست وزیر ژاپن احتمالا در روز سه شنبه قطعنامه ای را برای بررسی مجدد قانون اساسی تدوین شده توسط آمریکا پس از جنگ جهانی دوم مورد پذیرش قرار خواهد داد تا بدین ترتیب به چند دهه فعالیت نیروهای دفاع شخصی و عدم فعالیت نظامی در حوزه بین الملل پایان دهد.

این درحالی است که بررسی های مجدد و بازبینی های حقوقی این قطعنامه برای تحقق یافتن باید به تصویب پارلمان برسد و محدودیت هایی نیز در این راستا اعمال شود.

منتقدین می گویند این تغییر سیاست مغایر با مفاد قانون اساسی ژاپن است.

ژاپن هم اکنون شرکت نیروهایش را به حضور در عملیات غیررزمی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل محدود کرده است.

آساق 1450**1392
کد N365220