کرزی ۵ روز بعد از عید فطر قدرت را واگذار می‌کند

سیاسی

در تمام انتخابات‌های جهان مشکلاتی وجود دارد، ولی افغانستان به طرف پیشرفت و ترقی در حرکت است و امروز علائم این پیشرفت و ترقی دیده می‌شود.

رئیس‌جمهوری افغانستان گفته است که تمام تلاش خود را انجام خواهد داد تا راه برای تحقق دموکراسی هموار شود و نهادهای انتخاباتی مطابق قانون، رئیس‌جمهوری جدید را معرفی کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، حامد کرزی افزوده است که با انجام این روند، در روز پنجم عید سعید فطر قدرت را به رئیس‌جمهوری جدید واگذار می‌كند.

در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده است که کرزی در دیدار با اعضای حزب ملت متحد افغانستان گفته است که تظاهرات اعتراض‌آمیز جمعه گذشته در نزدیکی کاخ ریاست‌جمهوری، نمایانگر پختگی دموکراسی است.

وی درباره این تظاهرات گفت: «شخصیت‌های برجسته از جمله برادر من و شمار دیگری از مردم افغانستان در آن شرکت داشتند، نشانه‌ای بزرگ کامیابی مردم افغانستان است و نمایانگر آن است که نظام دموکراسی در کشور آهسته آهسته به پختگی می‌رسد.»

کرزی در این نشست گفته است که در تمام انتخابات‌های جهان مشکلاتی وجود دارد، ولی افغانستان به طرف پیشرفت و ترقی در حرکت است و امروز علائم این پیشرفت و ترقی دیده می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۲۴ خرداد برگزار شد، ولی فقط چهار روز بعد از برگزاری انتخابات، «عبدالله عبدالله» یکی از دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که به دلیل اینکه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، به خواسته‌های تیم وی پاسخ مناسبی ارائه نکرده است، این تیم تمام روابط خود را با کمیسیون انتخابات به حالت تعلیق درمی‌آورد.

عبدالله از کمیسیون انتخابات خواسته بود تا وظیفه «ضیاالحق امرخیل» رئیس دبیرخانه این کمیسیون را به تعلیق درآورد.

از طرف دیگر، عبدالله تاکید کرده بود که رقم هفت میلیون شرکت‌کننده در انتخابات دور دوم که توسط این کمیسیون اعلام شده، واقعی نیست و کمیسیون انتخابات باید در این رابطه توضیح بدهد و سند ارائه کند.

وی همچنین از کمیسیون انتخابات خواسته بود تا درباره چند ولایت خاص که آمار شرکت‌کننده در انتخابات در آنها نسبت به دور اول، تفاوت بسیار زیادی دارد، توضیح بدهد.

عبد‌الله بعدا از سازمان ملل خواست که بر روند انتخابات این کشور نظارت کند.

روند شمارش آرا اکنون ادامه دارد و کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که نتایج اولیه انتخابات چهارشنبه هفته جاری اعلام خواهد شد.

قرار است بعد از رسیدگی به شکایت‌ها توسط کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی، کمیسیون انتخابات در تاریخ ۳۱ تیر نتایج نهایی را اعلام کند.

عبد‌الله تاکنون به روند انتخابات باز نگشته است.

سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان روز گذشته اعلام کرد که هر سه شرط عبدالله برای پیوستن به روند انتخابات پذیرفته شده و دلیل دیگری برای نپیوستن وی به روند انتخاباتی وجود ندارد.

ولی ستاد عبدالله در واکنش به این مواضع سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که تا کنون هیچ مدرکی به ستاد اصلاحات و همگرایی ارائه نشده است.

 

کد N365147