در پی لایحه صلح دولت آنکارا/

عبدالله اوج آلان دستور آزادی 134 کودک از اردوگاه ˈپ.ک.کˈ را صادر کرد

پ,ک

آنکارا- رسانه های ترکیه روز یکشنبه از دستورˈعبدالله اوج آلانˈ رهبر زندانی حزب غیر قانونی کارگران کرد ترکیه (پ.ک.ک) برای آزادی 134 کودک و نوجوان از اردوگاه ˈپ.ک.کˈ در شمال عراق خبر دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری وطن، اوج الان در دیدار تنی چند از نمایندگان حزب دمکراتیک خلقها (حزب کردی) در مجلس ترکیه با وی که در زندان جزیره

ˈایمرالیˈ صورت گرفت، از دستور خود برای آزادی این کودکان و نوجوانان خبر داد.

اوج آلان در زندان این جزیره دوران مجازات حبس ابد خود را می گذراند.

دو هفته پیش مادران کودکان و نوجوانان یاد شده با تحصن در مقابل شهرداری دیاربکر خواهان بازگشت فرزندان خود از اردوگاه ˈپ.ک.ک ˈ در کوه قندیل واقع در ارتفاعات شمال عراق به ترکیه شده بودند.

آنان مدعی بودند که عناصر ˈپ.ک.کˈ فرزندانشان را فریب داده و با وعده و وعید به پیوستن به ˈپ.ک.کˈ تشویق کرده اند.

این حادثه در پی اقدام جدید دولت ترکیه برای تسریع در روند صلح با مخالفان کرد صورت گرفته است.

هفته گذشته دولت ترکیه لایحه اصلاحی ˈطرح صلح با مخالفان کردˈ را تقدیم مجلس کرد.

ˈبشیر آتالایˈ معاون نخست وزیر ترکیه در این باره گفت: با تصویب این طرح، روند مذاکرات صلح با کردها تسریع شده و شمار کثیری از عناصر ˈپ.ک.ک ˈ با کنار گذاشتن سلاح های خود به جامعه باز خواهند گشت.

وی ابراز امیدواری کرد که با تصویب و اجرای این لایحه، به درگیری های خونین در ترکیه پایان داده شود.

این لایحه 6 ماده ای یک تضمین قانونی را برای مقام های دولتی دخیل در روند صلح ایجاد و زمینه را برای بازگشت شماری کثیری از اعضای پ.ک.ک به جامعه ترکیه فراهم خواهد کرد.

ˈعبدالله اوج آلانˈ رهبر زندانی حزب غیر قانونی کارگران کرد ترکیه (پ.ک.ک)، لایحه اصلاحی ˈطرح صلح با مخالفان کردˈ دولت اردوغان را ˈتحول تاریخیˈ خوانده است.

مذاکرات صلح دولت ترکیه با ˈپ.ک.کˈ از فروردین ماه سال گذشته آغاز شده است.

ناظران آگاه عقیده دارند که دولت اردوغان با تقدیم لایحه یاد شده به مجلس در صدد است، آرای کردهای این کشور را در انتخابات ریاست جمهوری که در مرداد ماه برگزار خواهد شد، کسب کند.

خاورم **2010/1275
# #ک
کد N364642