• ۲۷بازدید

آغاز ماه رمضان با دلی پاک و طلب عفو در دعای اولین روز

ماه رمضان,روزه

بهترین روزه روزه‌دار آن است که روزه‌اش مخصوص خدا باشد و خواسته انسان نیز در اولین روز ماه مبارک عفو و بخشش باشد تا با دلی پاک و روحی مطهر وارد مهمانی شود.

بهترین روزه روزه‌دار آن است که روزه‌اش مخصوص خدا باشد و خواسته انسان نیز در اولین روز ماه مبارک عفو و بخشش باشد تا با دلی پاک و روحی مطهر وارد مهمانی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، در شرح دعای روز اول ماه مبارک رمضان گفت: دعا و زمزمه نورانی اولین روز ماه مبارک رمضان در کلماتی چون «الّلهم اجعَل صِیامی فیه صِیامَ الصّائمین، و قیامی فیه قِیامَ القائمین، وَ نبّهنی فیه عَن نومةِ الغافلین، وَ هب لی جُرمی فیه یا إله العالَمین وَ اعفُ عنّی یا عافیاً عَن المُجرِمین» خلاصه شده است.

وی افزود: در این دعا می‎گوییم که خداوندا! روزه مرا در این ماه، روزه روزه‌داران قرار بده و قیام و سحرخیزی‌ام را قیام سحرخیزان و نمازگزاران حقیقی قرارده و در این ماه مرا از خواب غافلان بیدار کن و از جرم من درگذر، ای پروردگار جهانیان مرا ببخشای ای بخشاینده گناهکاران.

عباسی با اشاره به فراز "الّلهم اجعَل صِیامی فیه صِیامَ الصّائمین" گفت: ماه رمضان، ماه مهمانی خداست و انسان در اولین روز مهمانی خواسته‌های زیاد و متعددی دارد و این خواسته‌ها متناسب با سعه وجودی او است، اولین درخواست انسان روزه‌دار این است که روزه او روزه روزه‌داران باشد.

وی افزود: بهترین روزه روزه‌دار آن است که روزه‌اش مخصوص خدا باشد و غیر از خدا هیچ چیز در دلش جای نگیرد؛ پس در ابتدای مهمانی از خدا می‌خواهیم که روزه ما را روزه اخص قرار دهد؛ روزه‌ای که نه تنها نخوریم و نیاشامیم و گناه نکنیم، بلکه از هر‌آن‌چه غیر او است روزه باشیم.

این استاد حوزه با اشاره به حدیت صوم القلب خیر من صیام اللسان و صوم اللسان خیر من صیام البطن از امام علی(ع) گفت: امام علی علیه السلام فرمودند روزه قلب بهتر از روزه زبان است و روزه زبان بهتر از روزه شکم است؛ و روزه قلب همان است که جز خدا در آن راهی نباشد.

عباسی در تشریح و "قیامی فیه قِیامَ القائمین" نیز تصریح کرد: چون در ماه مبارک رمضان سحرخیزی رواج می‎یابد، از خدا می‌خواهیم که این قیام و سحرخیزی ما را چون سحرخیزی قائمان قرار بدهد؛ کسانی که با تمام وجود در مقابل خداوند آماده‌اند (برای انجام هر کار خیری برمی‌خیزند) و نماز عاشقانه می‌خوانند.

وی افزود: در فراز" وَ نبّهنی فیه عَن نومةِ الغافلین" نیز از خدا می‎خواهیم که ما را از خواب غافلان بیدار کن! انسان آگاهی می‌خواهد؛ توجه و تنبیه می‌خواهد؛ اگر آگاهی نباشد انسان در خواب غفلت فرو می‌رود و دچار خسرانی بزرگ می‌شود؛ «النّاس نیام اذا ماتوا انتهبوا؛ یعنی مردم خوابند و زمانی که از دنیا بروند بیدار می‏‌شوند.

وی در شرح "وَ هب لی جُرمی فیه یا إله العالَمین" نیز گفت: جُرم از جِرمی شروع می‌شود تا به کوهی می‌رسد؛ از پروردگار جهانیان می‌خواهیم که از جرم ما بگذرد تا به کوهی نرسد؛ کوه‌های با این عظمت از سنگ‌ریزه تشکیل شده‌اند و گناهان کوچک نیز هم‌چون سنگ‌ریزه گناهان بزرگ را سبب می‌شوند.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: وَ اعفُ عنّی یا عافیاً عَن المُجرِمین نیز یعنی آنکه آخرین خواسته انسان در اولین روز ماه مبارک عفو و بخشش است تا با دلی پاک و روحی مطهر وارد مهمانی شود.

وی تاکید کرد: در این ماه باید از خداوند سبحان بخواهیم که روزه ما را روزه روزه‌داران واقعی و روزه ولی الله الأعظم قرار بدهد؛ باید همواره به خداوند عرضه بداریم که ای پروردگار شب‌زنده‌داران! شب‌زنده‌داری ما را شب‌زنده‌داری اولیاء الهی بخصوص حضرت حجت قرار ده.

انتهای پیام

وبگردی