مسعود بارزانی: کردها درصدد تسلط بر کرکوک نیستند

عراق

رئیس منطقه کردستان عراق با بیان اینکه کردها درصدد تسلط بر منطقه کرکوک نیستند، گفت: ما همه پرسی را در این خصوص برای ساکنان مناطق کردستان برگزار خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری المسلة، مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق در گفت‌وگویی تاکید کرد: اگر ما ماده 140 قانون اساسی عراق در مورد کرکوک را قبول کردیم به این معنا نیست که ما در کرد بودن آن‌ و دیگر مناطق شک داریم بلکه به خاطر حل مساله به روش قانونی و مسالمت آمیز دست به چنین اقدامی زده‌ایم.

وی افزود: نیروهای پیشمرگ از سال 2003 و با مشارکت ارتش عراق در کرکوک و دیگر مناطق حضور داشته‌اند و در حال حاضر پس از رخدادهای اخیر و عقب نشینی ارتش عراق از این مناطق، نیروهای پیشمرگ به خاطر حمایت از مرزهای کردستان و حمایت از جان ساکنان این منطقه و همچنین به خاطر جلوگیری از پیشروی تروریست‌ها، به حفظ و حمایت از شهر کرکوک می‌پردازند.

بارزانی خاطرنشان کرد: حضور نیروهای پیشمرگ در مناطق مذکور به معنای این نیست که کردها می‌خواهند خود را بر کرکوک تحمیل کنند ما همه پرسی را در خصوص این مناطق برگزار می‌کنیم و به تصمیم ساکنان مناطق مذکور احترام می‌گذاریم اما معتقدیم که صحبت کردن از ماده 140 قانون اساسی عراق در حال حاضر لازم نیست.

بارزانی پیشتر اعلام کرده بود که ماده 140 قانون اساسی عراق با ورود پیشمرگ‌ها به مناطق مختلفی که ارتش عراق از آن عقب نشینی کرده‌ بود انجام شده است.

بهاء جمال الدین، عضو ائتلاف دولت قانون که نوری مالکی، نخست وزیر عراق رهبری آن را برعهده دارد، نیز روز شنبه اعلام کرد: سلطه کردها بر کرکوک و اینکه کرکوک را در اختیار خود بگیرند، مساله درستی نیست. استان کرکوک استانی عراقی است و متعلق به مردم عراق است.

وی گفت: اظهارات مسعود بارزانی در خصوص اجرای ماده 140 قانون اساسی، در واقع اظهارات نیچروان بارزانی، نخست وزیر منطقه کردستان را یادآور می‌شود که گفته بود عراق کنونی دیگر عراق پیش نیست.

انتهای پیام

کد N363849