لاوروف: آمریکا رهبری اوکراین را به سمت تقابل سوق می‌دهد

اوكراين

وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای تاکید کرد: آمریکا ترجیح می‌دهد تا رهبری اوکراین را به سوی تقابل و رویارویی سوق دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیا 1 گفت: آمریکا ترجیح می‌دهد رهبری اوکراین را به سمت رویارویی سوق دهد. شرکایی در سراسر اقیانوس- همکاران آمریکایی ما- هستند که طبق شواهد بسیاری همچنان ترجیح می‌دهند تا رهبری اوکراین را به سوی تقابل پیش ببرند.

وی در این مصاحبه به پرسش‌هایی درباره فرصت‌هایی برای برقراری صلح در اوکراین پاسخ گفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار کرد: اگر همه چیز به روسیه و اکثریت شرکای اروپایی ما بستگی دارد، فرصت‌های بیشتری برای صلح در اوکراین فراهم خواهد شد. با این وجود کسانی در طرف اوکراین هستند که چندان هماهنگ با این موضوع عمل نمی‌کنند.

لاوروف تاکید کرد: پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین تمایل دارد تا سطح تنش‌ها را کاهش داده و آتش‌بس موقت را طولانی‌تر کند اما کسانی در میان مقامات اوکراینی و تندروها هستند که همچنان با ملی‌گرایان افراطی مسلح در ارتباط و تعامل هستند. گروه رایت‌سکتور و سایر گروه‌های مستقر در اوکراین از فرماندهی مرکزی و فرماندهی عالی اوکراین تبعیت نمی‌کنند.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بخش جنوبی و شرقی اوکراین در خصوص بحران این کشور به موضع روسیه توجه دارد اما این بدان معنی نیست که همه آن‌ها می‌خواهند که تلاش‌های صلح اجرایی شود.

به گفته لاوروف ساکنان مناطق دونتسک و لوهانسک به اظهارات مسکو گوش فرا می‌دهند و یکی از مدارک اثبات کننده آن آزاد شدن اعضای هیات سازمان همکاری و امنیت اروپا (OSCE) است.

وی افزود: با این حال این بدان معنا نیست که هرچه ما می‌خواهیم سریعا انجام می‌شود. مردم این مناطق دیدگاه‌های خودشان را دارند و در سرزمین خودشان هستند و می‌خواهند که روسای خودشان باشند. آنان همچنین مایل هستند تا با مقام‌های مرکزی اوکراین مذاکره کنند.

انتهای پیام

کد N363800