۰

مصداق‌های«جامعه صالح و فاسد» در گفت‌وگو با یک استاد حوزه و دانشگاه

  • ۷بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

یک عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: تجسس، غییت، تهمت، ترش‌رویی، حسد، بدگمانی، استهزا و تمسخر از مصداق‌های جامعه فاسد است و در جامعه صالح نباید این رفتارها وجود داشته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که درباره مصالح و مفاسد جامعه اسلامی در قرآن مطالب فراوانی بیان شده است» اظهار کرد: اگر بخواهیم صلاح و فساد جامعه‌ای را مورد بررسی قرار دهیم باید به اخلاق اجتماعی مراجعه کنیم. در قرآن کریم آن چه که باعث صلاح جامعه اجتماعی می‌شود و صلح را افزایش می‌دهد توجه به پیمان‌ها و روابطی است که در قراردادهای اجتماعی عقد می‌شود.

وی یادآور شد: یعنی به تعبیر قرآنی یکی از مصداق‌های جامعه صالح تعهدداشتن به قراردادهاست. اگر جامعه نظم و انضباط داشته باشد نشان از صالح بودن آن جامعه است، حال آن قرارداد چه مکتوب باشد و چه غیرمکتوب. مهم این است که افراد جامعه صالح خود را متعهد کنند تا به آن قراردادها جامه عمل بپوشانند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی دیگر از مصداق‌های جامعه صالح این است که افراد برای آبروی همدیگر ارزش قایل باشند و فراموش نکنیم که در احادیث اسلامی آبروی افراد از هر سیطره و حکومت الهی بالاتر است. حتی حفظ آبروی انسان‌ها از عرش الهی هم بالاتر است. در جامعه اسلامی باید آبروی انسان‌ها از منزلت بسیار بالایی برخوردار باشد و هیچ مکتبی جز اسلام این چنین برای آبروی انسان‌ها ارزش قائل نشده است.

حسینی در ادامه با اشاره به مصداق‌های جامعه فاسد افزود: تعصبات و غیرت بی‌جا باعث می‌شود گاهی انسان‌ها کارهایی انجام دهند که در شأن‌شان نیست و این کارها از مصداق‌های جامعه فاسد است و نباید در جامعه اسلامی اینگونه مصداق‌ها وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: تجسس، بدگمانی، غیبت، مصداق‌های جامعه فاسد هستند و رفتن به سمت این کارها آرامش را از بین می‌برد. خداوند در سوره حجرات به این امر اشاره کرده است و برای اینکه جامعه ما به سمت جامعه صالح برود باید از این مبانی دور شویم. در جامعه‌ای که انسان‌ها دائما در حال تجسس در امور دیگران باشند آرامشی وجود ندارد و خیلی از اصول به هم می‌خورد.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: در جامعه‌ای که انسا‌ن‌ها برای هم ارزش قائل هستند و براساس باورهای دینی زندگی می‌کنند آن جامعه یک جامعه صالح است. اگر بخواهیم مصداق‌های فساد و صلاح را تشخیص دهیم می‌توانیم به آیه‌های قرآن رجوع کنیم. خداوند در آیه 12 سوره نور تا 10 آیه بعد از آن در رابطه با خیلی از اصول جامعه صالح و فاسد سخن می‌گوید که یکی از آن اصول این است که در جامعه صالح نباید تهمت و دروغ وجود داشته باشد.

حسینی در ادامه با اشاره به یکی دیگر از مصداق‌های جامعه فاسد گفت: از مصداق‌های جامعه فاسد استهزاء و تمسخرکردن دیگران است. در جامعه‌ای که افراد با تمسخر با هم زندگی کنند آن جامعه، جامعه‌ای ناصالح است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عوامل فساد، خودخواهی و حسد انسان‌ها در جامعه است. حسد یکی از عوامل جامعه فاسد است همانگونه که در قرآن کریم آمده اولین قتلی که در جهان رخ داد به دلیل حسادت بود و برادران حضرت یوسف وقتی او را به چاه انداختند یکی از دلایلشان حسد بود پس حسد جامعه را ویران می‌کند.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پایان گفت: یکی دیگر از مصداق‌های جامعه فاسد این است که در جامعه فاسد افراد با همدیگر مهربان و صمیمی نیستند و هرکس به فکر این است که کار خود را انجام دهد و افراد نسبت به همدیگر ترش‌رو هستند. اگر این مصداق‌ها در جامعه‌ای باشد آن جامعه یک جامعه ناصالح است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.