افشای اطلاعاتی جدید از برخی فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا

آژانس امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) برای نخستین بار ارقامی را در ارتباط با فعالیت‌های خود در خارج از این کشور ارائه کرده است. بر این مبنا، این سازمان در سال ۲۰۱۳ حدود ۹۰ هزار "هدف" را زیرنظر داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی دویچه وله، آژانس امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) در ارتباط با فعالیت‌های خود در سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۸۹ هزار "هدف" اینترنتی و تلفنی را در خارج از آمریکا شنود کرده است.

این اطلاعات در نخستین گزارش درباره شفاف‌سازی فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا آمده است که به تازگی در واشنگتن منتشر شد.

گرچه در این گزارش به شمار دقیق شنود از "هدف"های اینترنتی و تلفنی در خارج آمریکا پرداخته و این تعداد ۸۹ هزار و ۱۳۸ مورد اعلام شده است، اما در این گزارش اطلاعات جامع و دقیقی در باره نحوه فعالیت‌های جاسوسی این سازمان دیده نمی‌شود.

آژانس امنیت ملی آمریکا به طور نمونه تعریف دقیقی از "هدف"‌های اینترنتی و تلفنی نمی‌دهد. "هدف" از نظر این سازمان می‌تواند یک شخص، یک گروه یا یک سازمان باشد.

به این ترتیب شمار هدف‌های اینترنتی و تلفنی آژانس امنیت ملی آمریکا در خارج از این کشور باید بسیار بیشتر از تعدادی باشد که از طرف این سازمان اعلام شده است.

اولین گزارش شفاف‌سازی فعالیت آژانس امنیت ملی آمریکا به دستور باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا منتشر شده است. اوباما فرمانی صادر کرد که بر مبنای آن سازمان‌های اطلاعاتی باید تا حد ممکن اطلاعاتی درباره فعالیت‌های خود منتشر کنند.

بر مبنای گزارش منتشر شده اقدامات آژانس امنیت ملی آمریکا برمبنای قوانین امنیتی موجود در آمریکا انجام می‌شود و در فرمان اوباما نیز آمده است که انتشار این اطلاعات باید تا حدی باشد که امنیت ملی آمریکا به خطر نیفتد.

گرچه اطلاعات به دست آمده در بیشتر موردها در ارتباط با شهروندان غیرآمریکایی بوده‌اند، اما این سازمان اعلام کرده که سهوا یا غیرمستقیم اطلاعاتی از شهروندان آمریکایی نیز در سازمان امنیت ملی آمریکا ذخیره شده‌ است.

بیشترین فعالیت آژانس امنیت ملی آمریکا به شنودهای تلفنی و اینترنتی در سراسر جهان مربوط می‌شود. افشاگری‌های ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، در این باره جنجال‌های فراوانی در سراسر جهان برانگیخت. خبر این شنودهای تلفنی میلیونی سبب شد این سازمان با انتقادهای فراوان جهانی مواجه شود.

روزنامه آمریکایی "نیویورک ‌تایمز" نیز در ارتباط با همین افشاگری‌های ادوارد اسنودن نوشته است که آژانس امنیت ملی آمریکا انبوهی از عکس انسان‌ها را از اینترنت جمع‌آوری کرده تا برای تشخیص هویت افراد از آنها بهره گیردبرمبنای این اطلاعات در سال ۲۰۱۱ میلادی آژانس امنیت ملی آمریکا روزانه میلیون‌ها عکس جمع‌آوری می‌کرده و از این مجموعه ۵۵ هزار عکس با کیفیت مناسب را برای تشخیص هویت افراد به کار ‌برده است.

انتهای پیام

کد N363665