جزئیات نامه محرمانه جامعه مدرسین به رئیس جمهور/ نامه یک ماه و نیم پیش ارسال شده است

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم,سید محمد غروی

یک روز بعد از اظهارات آیت الله یزدی رئیس جامعه مدرسین درباره نامه نگاری محرمانه اش با رئیس جمهور، مشخص شده است این نامه مربوط به یک و نیم ماه گذشته است.

به گزارش خبرآنلاین، در گفت وگو هایی که آیت الله سید محمد غروی و سید احمد خاتمی دو عضو جامعه مدرسین داشته اند محتوای این نامه مشخص نشده اما هر دو چهره « ارسال نامه‌ محرمانه این تشکل روحانی به رییس جمهور» را تائید کرده اند.
آنها می گویند این نامه«دلسوزانه و ناصحانه» بوده است، و فقط هم اختصاص به دولت روحانی نداشته و در دولت‌های قبل نیز چنین نامه‌نگاری‌هایی از سوی جامعه مدرسین صورت گرفته است.

سید احمد خاتمی در گفت وگو با ایسنا موضع جامعه مدرسین را در قبال دولت‌های  هاشمی، خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی را یکسان خوانده است و اظهار داشته است:«این تشکل روحانی وظیفه خود را تقویت و تحکیم نظام قرار داده و حمایت ناصحانه از دولت‌ها در نظام اسلامی برایش یک اصل است.»

گفتگوی آیت الله یزدی با مجله «مباحثات» در انتهای هفته گذشته حاوی یک خبر بود . آیت الله یزدی گفته بود:«جامعه مدرسین اخیرا چند تذکر محرمانه و فوق محرمانه به رئیس جمهور داده است.»
رئیس جامعه مدرسین در آن گفت وگو از تذکرهایش به احمدی نژاد رئیس جمهور سابق هم گفت. اینکه احمدی‌نژاد در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری اش به تعبیر یزدی« واقعاً کارهای خلاف می‌کرد و خیلی از روحانیون هم برخورد کردند.»

آیت الله یزدی در سال 88  خبر از حمایت اعضای جامعه مدرسین از احمدی نژاد داد. نامه ای که در آن زمان برخی از اعضای جامعه مدرسین در آن تشکیک کردند.
آنچه از نامه محرمانه می توان فهمید این است که نامه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به شخص رئیس جمهور بوده است.
آیت الله سید محمد غروی هم به ایلنا گفته است:«اصولا بنای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر این است که در آغاز کار هر دولتی، اگر در کار کشور مشکلات و اشکالاتی ببنند، نامه سربسته، محرمانه و غیرعلنی رد و بدل می‌کنند و وقتی که اگر احیانا ببینند آن نامه‌ها اثر گذار نبوده، جور دیگری برخورد می کنند.»
غروی اشاره ای به شکل دیگر برخورد اعضای جامعه مدرسین نکرده است ،اما اظهارات آیت الله یزدی درباره رئیس جمهور سابق و دولتش نشان می دهد شکل دیگر رفتار جامعه مدرسین رسانه ای کردن انتقادات است.
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور در عین حال، تأکید کرده است: البته بنای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر این نیست که خدای ناکرده دولت تضعیف شود، بلکه احیانا اگر مشکلات، خلاءها و نواقصی وجود دارد، آن نواقص و خلاءها را با نسخ و نامه و یا به این صورت که شخص یا اشخاصی را بفرستند تا با رئیس جمهور ملاقات داشته باشند، بگویند و منتقل کنند/

/212 212

 

کد N363409