نامه سرگشاده بسیج دانشجویی 106 واحد دانشگاه آزاد درباره دستورالعمل حجاب

بسیج دانشجویی 106 واحد دانشگاه آزاد پیرامون دستورالعمل اخیر حراست این دانشگاه در مورد حجاب نامه سرگشاده ای را منتشر کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر میرزاده

ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی

سلام علیکم

بی شک دانشگاه و مراکز آموزش عالی هر جامعه، معرف بالاترین سطح از علم و فرهنگ آن جامعه است. لذا آموزش عالی کشور باید مبدأ تحولات علمی و فرهنگی باشد.

احیای هویت تمدنی و پیشرفت جمهوری اسلامی مستلزم رشد متوازن و همه جانبه ابعاد علمی، فرهنگی و سیاسی کشور است که در مسیر تعالی آن، دانشگاه نقش پیشران و موتور محرکه را بر عهده خواهد داشت. در همین راستا دانشگاه رسالت های گوناگون و مهمی در ابعاد فرهنگی، تربیتی و آموزشی بر عهده دارد که می باید آنها را بصورت نظام مند لحاظ نمود. در این میان اولویت دادن به تربیت و تهذیب روانی و تعالی معنوی سرمایه انسانی دانشگاه و محور قرار دادن تزکیه در محتوای آموزشی و همچنین انضباط بخشی و اعتلای فرهنگی– تربیتی فضای عمومی دانشگاه ها و رعایت شئونات محیط علمی و تعظیم شعائر در دانشگاه ها براساس فرهنگ اسلامی یکی از ضروریات غیر قابل انکار است. این مهم، برنامه ریزی دقیق با ضمانت اجرایی و عملیاتی را می طلبد.

جناب آقای دکتر میرزاده

ابلاغ دستورالعمل اخیر حراست محترم دانشگاه آزاد مبنی بر عدم ورود این نهاد به مسأله حجاب و ابلاغ آن به دفاتر حراست واحدهای دانشگاه آزاد سراسر کشور جای بسی تأمل دارد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که قطعاً وظیفه ی حراست دانشگاه برخورد با خاطیان از قانون است که فضای مقدس دانشگاه را خدشه دار می نمایند. حال سوال اینجاست که با این دستورالعمل و کاهش شأن حراست در حد یک نیروی استطلاعی خلاء بوجود آمده چگونه برطرف خواهد شد و چه کسی مسئول برخورد با قانون شکنان می باشد؟

نقش معاونت محترم فرهنگی در انجام امور و تدوین آیین نامه های اجرایی جهت اقدامات فرهنگی بر کسی پوشیده نیست اما باید دانست که اجرای چنین قوانینی باید ضمانت اجرایی داشته باشد و با متخلفان برخورد گردد. در مسأله حجاب و عفاف که یکی از مسائل مهم فرهنگی است قطعاً هم راه های ایجابی باید لحاظ شود و هم راه های سلبی. نباید فراموش کرد هر دانشجویی که به دانشگاه آزاد راه می یابد در ابتدای ورود چارچوبی را قبول می کند که باید به آن ملتزم باشد.

ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی

به نظر می رسد اعمال این چنین اقداماتی دانشگاه را به فاز چالش های جدی در حوزه فرهنگ وارد کرده و دانشگاه را دچار حاشیه های فراوان می نماید.

جناب آقای دکتر میرزاده

مطالبه ی جدی از جنابعالی آن است که به دور از برخوردهای سلیقه ای با امور مهم فرهنگی، به صورت ویژه بحث حجاب و عفاف را با تدوین قوانین جامع تر و آماده سازی زیرساخت های فرهنگی در دستور کار دانشگاه آزاد قرار داده و ضمن ایجاد بستری امن در دانشگاه، برای جامعه ی علمی فضای مناسبی برای وصول به قله های علم و معرفت را فراهم فرمایید.

انتهای پیام

کد N363267